101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Przeszczep szpiku jeszcze w tym roku?

Data publikacji: 27.09.2014 17:52
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Pierwszy przeszczep szpiku w naszym regionie może zostać wykonany jeszcze w tym roku. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii zakończyła się bardzo restrykcyjna kontrola, prowadzona przez Państwową Radę Transplantacyjną. Jej opinia będzie kluczowa, przy podejmowaniu przez ministra zdrowia decyzji o przyznaniu szpitalowi pozwolenia na prowadzenie tego typu zabiegów, wyjaśnia dyrektor ŚCO Stanisław Góźdź. Kontrolerzy sprawdzali laboratoria, ośrodek bankowania tkanek i komórek oraz ośrodek transplantacji.

Nowoczesny oddział onkohematologii, przygotowany do przeprowadzania przeszczepów, został otwarty w Kielcach kilka miesięcy temu. Zdaniem Stanisława Góździa, o pełnym sukcesie będzie jednak można mówić, kiedy placówka przeprowadzi pierwszą operację. Dyrektor przypomina, że w ciągu roku, transplantacji szpiku wymaga około 100 mieszkańców regionu.

Jak dodaje, cały czas prowadzona jest akcja promująca ideę banku dawców szpiku. Stanisław Góźdź podkreśla, że decyzja o rejestracji powinna być dobrze przemyślana, bo zdarzają się sytuacje, w których ludzie zgłaszający chęć oddania szpiku, rezygnują w chwili kiedy jest taka potrzeba.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions