101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogień Niepodległości z Ostrowca na Ukrainę

Data publikacji: 11.11.2014 19:59
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.11.2014 Ostrowiec Świętokrzyski obchody Dnia Niepodległości połączone z rekonstrukcją historyczną
Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Setki osób wzięły udział w uroczystościach patriotycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kolegiacie Michała Archanioła. Ostrowieccy Strzelcy przekazali Ogień Niepodległości, zapalony na grobach legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie.

W homilii ks. dr Rafał Kułaga mówił o szczególnej posłudze, pełnionej wobec Ojczyzny przez żołnierzy, którzy walczyli o wolność. Dlatego teraz jesteśmy im winni pamięć, szacunek i miejsce w historii.

Po nabożeństwie przemaszerowano przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w parku miejskim. Oddano hołd Marszałkowi i jego legionistom. Kwiaty i znicze złożyło kilkadziesiąt delegacji - kombatanci, lokalni politycy, dzieci i młodzież z ostrowieckich szkół.

Najbarwniejszą częścią obchodów była zainscenizowana na Rynku potyczka PeOW-iaków z wojskami nieprzyjaciela, a potem odbicie i wzięcie do niewoli żołnierzy austriackich oraz wjazd marszałka Piłsudskiego zabytkowym autem i przegląd oddziałów polskich. Widowisko zorganizowano w Ostrowcu po raz pierwszy. Od razu zyskało wielu sympatyków.

Zwieńczeniem Święta Niepodległości był koncert finalistów miejskiego konkursu piosenki patriotycznej oraz występ zespołu Perły Ryszarda Góry.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution