101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miedzianka kolejną atrakcja turystyczną?

Data publikacji: 05.01.2015 14:51
Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Góra Miedzianka

Góra Miedzianka
Fot. Marek Misztal / Wikipedia

Podziemne sztolnie góry Miedzianka mają stać się kolejną atrakcją turystyczną gminy Chęciny. Na przełomie stycznia i lutego władze gminy podpiszą umowę z Polską Akademią Nauk i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, by wspólnie przygotować trasy dla turystów, naukowców i studentów geologii.

Dwa szyby wykorzystywane do wydobywania miedzi obecnie są zaniedbane, ale chcemy by stały się atrakcją turystyczną, doskonale uzupełniającą powstające Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – mówi Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny. 

Zgodnie z pomysłem zasugerowanym przez naukowców z AGH we wnętrzu góry  mogą powstać dwie trasy turystyczne,   mierzące po kilkaset metrów. 

 Chcielibyśmy przygotować je na wzór tras w  Wieliczce czy  Złotoryi. Projekt zakłada rozbudowę istniejącej Izby Muzealnej i wzbogacenie ekspozycji min. o  zrekonstruowany dom rodziny Łaszczyńskich, którzy jako pierwsi na świecie przeprowadzili proces elektrolizy. 

Szacowany  koszt prac związanych z udostępnieniem sztolni, budowa parkingu i budynków gastronomicznych  wyniesie  około 6-7 mln zł. 

 

Władze gminy chcą uzyskać dofinansowanie inwestycji  z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution