101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Plac Wolności zmieni oblicze

Data publikacji: 16.02.2015 16:18
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

I NAGRODA - Praca „07” (pracownia eM 4 z Krakowa)
Fot.

Pracownia "Em4" z Krakowa przygotowała najlepszy projekt przebudowy placu Wolności w Kielcach. Zwycięzcy konkursu dostaną od miasta 30 tysięcy złotych. Ci sami architekci, kilka lat temu zaprojektowali też Rynek w Starachowicach. Projekt kieleckiego placu Wolności nawiązuje do układu geologicznego i krajobrazu Ziemi Świętokrzyskiej.


Twórcy zaproponowali wykorzystanie typowych dla regionu minerałów i roślin. Urszula Forczek-Brataniec zapowiada, że będą one wyeksponowane w amfiteatrze geologicznym, wkomponowanym w skarpę od strony Muzeum Zabawek i Zabawy. Kielce leżą na warstwie pochodzącej z ery peleozoicznej, dlatego amfiteatr ma nawiązywać do trzech dawnych kamieniołomów, które znajdują się w obrębie miasta. Przed przystąpieniem do prac, architekci wybrali się do rezerwatu Wietrznia, gdzie przestudiowali elementy, które można wykorzystać w projekcie.


Jury doceniło też projekt parkingu z funkcjonalnymi rozwiązaniami dla pieszych oraz windą, informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Piotr Wójcik. Dwukondygnacyjny parking na ponad 200 miejsc miałby znaleźć się pod częścią placu Wolności. Jury ma jednak zastrzeżenia co do wjazdu i wyjazdu. Będzie to jeden z przedmiotów negocjacji ze zwycięskim zespołem.

Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w ratuszu- Artur Hajdorowicz informuje, że teraz trzeba uzyskać niezbędne dokumenty i pozwolenia. Przygotowania do inwestycji potrwają ok 1,5 roku. Drugie tyle zajmie budowa. Według wstępnych szacunków, całość będzie kosztować około 41 milionów złotych. Urząd Miasta liczy na dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution