101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
Informator kulturalny

Jeśli nie macie pomysłu, jak spędzić czas, podpowiadamy.

WTOREK

Spotkanie z Agnieszką Walczak-Chojecką

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach 28 marca odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak-Chojecką. Urodzona w 1968 roku autorka zaczęła „bawić się” literaturą już w wieku pięciu lat. Wtedy to ułożyła swój pierwszy wiersz. Później publikowała między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Jako młoda poetka uczestniczyła kilkakrotnie w festiwalu studenckim FAMA, występowała w warszawskich klubach. Pisała słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Ich wspólne utwory wykonywał Emilian Kamiński. Jej artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa” oraz śpiewała w awangardowym zespole. Współpracowała z III programem Polskiego Radia oraz pisała do „Magazynu Muzycznego” i „Brawo Best”. Na kolejne dwadzieścia lat Agnieszkę Walczak-Chojecką pochłonęła praca w biznesie. W połowie 2012 roku zakończyła pracę w korporacji i powróciła do twórczości. Owocem tego jest jej debiutancka powieść „Dziewczyna z Ajutthaji. Niezbyt grzeczna historia”.

Początek o godz. 12.

Koncert multitrio

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza we wtorek na koncert, którego walorem będzie rozległa i różnorodna stylistycznie prezentacja polskiej kameralistyki. Podczas koncertu wystąpi zespół Multitrio w składzie: Ewa Pobłocka - fortepian, Ewa Leszczyńska - sopran, Maria Leszczyńska - wiolonczela. W programie pieśni do słów cenionych poetów – wokalne perełki – każde z odrębnym nastrojem i kolorytem dźwiękowym, od lirycznej zadumy po wesołą, beztroską zabawę. Także nokturnowe Divertimento Pendereckiego rozświetlone na końcu żywiołowym rytmem, popularny Kaprys polski G. Bacewicz i dwa utwory Mikołaja Góreckiego, z których ostatni będzie miał na kieleckiej estradzie swoje prawykonanie. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na estradzie – raz posłuchamy wiolonczeli solo, innym razem sopranu z fortepianem, a kiedy indziej całego trio – to jeszcze jeden pomysł na urozmaicony wieczór niezwykłego zespołu.

Początek o godz. 18:30.

IX Dni Druku

Po raz kolejny w Targach Kielce odbędą się w dniach 28-30 marca Dni Druku, podczas których zostanie zaprezentowana drukarka 3D Skribi. Urządzenie drukuje tynk i płaskorzeźby na elewacjach. Jest to prawdopodobnie pierwsza drukarka w tej technologii na świecie. Urządzenie jest budowane przez Stowarzyszenie Naukowo Techniczne SIT Polska w pracowni Instytutu Dizajnu w Kielcach. Urządzenie służy do nanoszenia warstwy tynku w formie obrazu lub płaskorzeźby na elewację budowli. Tworzy barwne lub monochromatyczne reliefy, będące wierną kopią fotografii lub malarskich i graficznych projektów artystycznych, na elewacjach budowli. Relief tworzony jest przez nanoszenie warstwy tynku o grubości od jednego do dziesięciu milimetrów. Efekt pracy drukarki 3D Skribi przypomina dawne sgraffito (technologia artystyczna wykorzystująca wielowarstwowy barwny tynk wewnątrz i na zewnątrz, znana od starożytności, szeroko stosowana w sztuce europejskiej, aż do lat powojennych, obecnie zarzucona z uwagi na dużą pracochłonność).

Warsztaty w IDK

Warsztaty towarzyszące wystawie Akord łączyć będą tegoroczne hasło Instytutu Dizajnu w Kielcach "Gościnność" z techniką zdobienia ceramiki bolesławieckiej. W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy zastanowią się, czy zakorzenione w polskiej tradycji zwrot,y takie jak: „Czym chata bogata, tym rada.”, „ Witamy chlebem i solą.” czy „ Gość w dom, Bóg w dom.” są jeszcze aktualne oraz jak i dlaczego zmienia się pojmowanie idei gościnności. Te kwestie będą tłem do spotkania, podczas którego za pomocą wykonanych w Manufakturze w Bolesławcu stempli i pigmentów ceramicznych uczestnicy będą tworzyć na naczyniach napisy nawiązujące do życzliwości i otwartości. Udekorowane talerze zostaną potem poszkliwione i wypalone.

Warsztaty odbywać się będą 28 marca i 4, 11, 25 kwietnia, w każdy wtorek w godz. 16:30 -17:30. Również we wtorki IDK zaprasza na otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie Akord, które odbędzie się o godz. 16:00.

Limit miejsc: 10

Zapisy: tel. 41 367 68 01 (w godz. 8:00- 15:00).

 

ŚRODA

Przystanek historia

W środę w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych. Spotkanie pt. „Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – potrzeba chwili czy dług wobec Niezłomnych?” będzie kanwą do dyskusji o podjętej inicjatywie utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. O tworzeniu ekspozycji muzealnej w dawnym więzieniu na Mokotowie, a także o historii tego miejsca, gdzie od połowy lat 40. oraz w latach 50. XX w. byli przetrzymywani, torturowani i mordowani członkowie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, a następnie osadzani więźniowie polityczni PRL, opowie dyrektor powstającego muzeum Jacek Pawłowicz.

Początek o godz. 17.

Kiermasz wielkanocny

Ręcznie robione palmy, stroiki, haftowane serwety to tylko niektóre z ozdób, jakie będzie można nabyć na kiermaszu, który odbędzie się 29 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach. Tradycyjnie swoje rękodzieła wystawiać będą artystki ludowe z powiatu kieleckiego, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sędka, Fanisławic, Belna, Zgórska i Osin oraz z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z Rembowa i Podzamcza Chęcińskiego.

Kiermasz odbędzie się w godz. 8-13.

Klub Gier Planszowych

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza 29 marca na piętnastą edycję Klubu Gier Planszowych. Rozgrywki planszowe przechodzą swój renesans i stanowią doskonałą alternatywę dla komputerów i konsoli. Wiele gier wirtualnych ma swoje planszowe odpowiedniki. Jeżeli ktoś ma ochotę zagrać w "Chińczyka", "Grzybobranie", "Monopoly", "Wyspę piratów" czy warcaby, zapraszamy na spotkanie do siedziby biblioteki 29 marca w godzinach od 17.00 do 22.00. Każdy może przynieść również własne gry planszowe.

 

Spotkanie z Ewą Pobłocką

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na spotkanie z Ewą Pobłocką, która opowie m.in. o swych podróżach artystycznych oraz o przyjaźniach z wielkimi pianistami, w tym Martą Argerich. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu "Bloody daughter" w reżyserii Stéphanie Argerich. Stehanie Argerich, filmowiec, córka argentyńskiej pianistki Marthy Argerich oraz amerykańskiego pianisty i dyrygenta – Stephana Kovacevicha, zdecydowała się na realizację filmu o swoich rodzicach. Ten intymny portret dwóch muzycznych geniuszy składa się z kilkudziesięciu starannie dopracowanych scen przeplatanych materiałami archiwalnymi.

Początek o godz. 18:30.

Spotkanie ze źródłem archiwalnym

W siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach 29 marca odbędzie się kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. "Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych w źródle archiwalnym". Obrady otworzy wystąpienie Karola Wołka (doktorant, Katolicki Uniwersytet Lubelski), który przedstawi działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) zaprezentuje gościom spotkania historię Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Następnie Joanna Kolanowska (studentka, Instytut Historii UJK) przedstawi prezentację na temat wyzwolenia obozu w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ na podstawie dokumentacji fotograficznej. Kolejnym prelegentem będzie Ewa Kołomańska (Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddział Muzeum Wsi Kieleckiej). Referentka przygotowała prezentację na temat “Brygada Świętokrzyska w zbiorach i działalności naukowej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddziale Muzeum Wsi Kieleckiej”. Ostatni wystąpi Tomasz Świątkowski (student, Instytut Historii UJK), który zaprezentuje wspomnienia Mariana Rutkowskiego.

Spotkaniu towarzyszyć będą dwie wystawy. Pierwsza z nich to “Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych” przygotowana przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundację Odzyskajmy Naszą Historię oraz Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Druga zatytułowana  “Materiały dotyczące Narodowych Sił Zbrojnych w opracowaniu - dar Marii Lisowskiej z Kielc" została przygotowana przez Łukasza Guldona (Archiwum Państwowe w Kielcach) oraz Pawła Staszczaka (student, Instytut Historii UJK).

Początek o godz. 16.

 

CZWARTEK

Grzegorz Halama z programem

Na nowy program Grzegorza Halamy zaprasza w czwartek Ministerstwo Śledzia i Wódki Kielce. Nowy program Grzegorza Halamy to pozbawiony wulgaryzmów, skupiający się raczej na bystrych obserwacjach życia codziennego, podanych szczerze i dowcipnie zestaw monologów. Grzegorz Halama mając wypracowany przez lata własny styl, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru opowiada o tematach uniwersalnych.

"Intymne życie grubasa" to garść osobistych przeżyć związanych z próbami zrzucenia wagi. Usłyszymy o tym jak żyje się "grubaskowi", wizycie w fitness klubie, przyczynach tycia i wyżeraniu urodzinowych słodyczy. Ale także o sposobach, w jaki upiększają się kobiety, umiejętnym prawieniu komplementów kobietom, o wiedzy jaką czerpiemy z bajek na temat relacji kobieta-mężczyzna i o kredycie we frankach szwajcarskich, którego Grzegorz rzeczywiście jest posiadaczem.

Początek o godz. 19.

Spotkanie autorskie

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej 30 marca odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Sado, który przybliży postać ks. Stanisława Domańskiego ps. "Cezary". Grzegorz Sado jest autorem książki "O Polskę biało-czerwoną", której tematem jest postać księdza Stanisława Domańskiego – kapłana diecezji sandomierskiej oraz przywódcy lokalnej organizacji antykomunistycznej. To wyjątkowa postać w dziejach polskiego podziemia niepodległościowego, nie tylko po 1945 roku, lecz również i w latach 1939–1945. Podczas okupacji hitlerowskiej ks. Domański prowadził działalność konspiracyjną, był kapelanem Armii Krajowej. Duchowny w chwili śmierci miał zaledwie trzydzieści dwa lata. Został zamordowany w bestialski sposób przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa, gdyż nie chciał zaakceptować nowego ustroju, wprowadzanego w Polsce przez komunistów tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Początek o godz. 17.

Wieczór debiutów w FŚ

W wieczorze debiutów wystąpią niezwykle utalentowani laureaci ostatniego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Radziejowicach (2016). Prawdziwą atrakcją dla słuchaczy stanie się kolorystyczna zmienność muzyki rozpostarta pomiędzy solowym werblem, teatrem instrumentalnym, amplifikowanym klawesynem i bogatymi zestawami multiperkusyjnymi.

Podczas koncertu wystąpią:

MAŁGORZATA KLAJN - klawesyn

GRZEGORZ CHWALIŃSKI - perkusja

MACIEJ ŚWINOGA – perkusja.

Początek o godz. 18:30.

Tagi do tego wpisu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions