101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
Informator kulturalny

Jeśli nie macie pomysłu, jak spędzić czas, podpowiadamy.

SOBOTA

Warsztaty w ECN

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach zaprasza w najbliższą sobotę mamy wraz z dziećmi na familijne eksperymentowanie w fabryce mocy. W trakcie międzypokoleniowych zajęć uczestnicy sprawdzą, na czym polega napięcie powierzchniowe, a także poznają reakcje chemiczne, które można później bezpiecznie wykorzystać w pielęgnacji urody. Podczas warsztatów organizatorzy opowiedzą o specjalnych składnikach chemicznych, które będą bazą eksperymentów, ale także o zbawiennych właściwościach lawendy, pomarańczy czy też dzikiej róży.

Warsztaty odbędą się w godz. 13 i 14.

To się naucz!

Ambasada Dizajnu zaprasza w sobotę na warsztaty przeróbek krawieckich "To się naucz!". Okazją do zorganizowania spotkania jest nowe stanowisko krawieckie przy Wesołej 38. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat techniki wszywania zamków zwykłych i krytych, będzie też okazja podpytać o techniki umożliwiające reperację odzieży. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Piechniak - pedagog, której prawdziwą pasją jest projektowanie odzieży, szycie i malarstwo. Jej życiową dewizą jest zasada, że „nie ma rzeczy, których nie potrafimy zrobić, są tylko takie których jeszcze nie próbowaliśmy”. Nowe stanowisko w pełni wyposażone do przeróbek krawieckich, po inaugurujących je warsztatach, będzie dostępne dla mieszkańców Kielc codziennie w godz. 12.30-17.30 przy ul. Wesołej 38. Każdy będzie mógł przyjść i pod okiem koordynatora IDK dokonać przeróbki swoich ubrań.

Warsztaty odbędą się 27 maja w godz. 10.00-14.00. Zajęcia będą odbywały się w 5-osobowych grupach, rotacyjnie co godzinę. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne - tel. 41 367 68 01.

Warsztaty w muzeum

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza w sobotę na warsztaty dotyczące kapistów i twórczości Jacka Sienickiego. Kapiści to grupa młodych malarzy dwudziestolecia międzywojennego, którzy, by zdobywać nowe doświadczenia, wyjeżdżali do ówczesnej stolicy sztuk – Paryża. Uczestnicy warsztatów plastycznych, które odbędą się w Muzeum Narodowym, wykorzystując wiedzę na temat kolorów, wykonają prace według koncepcji kapistów.

Warsztaty odbędą się w godz. 11-13 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel. 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875.

Koncert młodych artystów

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na koncert młodych artystów. Wystąpią: Kamila Najduk – sopran, Izabela Wesołowska – sopran, Sylwia Ziółkowska – sopran, Olga Tsymbaluk – fortepian, Grzegorz Chlewicki – fortepian. W programie usłyszymy utwory: F. Haendela, W. A. Mozarta, Fernando J. Obradorsa, G. Donizettiego, G. C. Menottiego, A. Dvoraka, Gabriela Fauré , Karola Szymanowskiego, G. Pucciniego, A. Szmerka, F. Nowowiejskiego, R. Straussa, P. Perkowskiego, J. Straussa.

Początek o godz. 16 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Wstęp wolny.

Niech żyje bal

W okazji Dnia Matki Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na koncert „Niech żyje bal”. Premiera tego programu odbyła się jesienią ubiegłego roku w Łodzi. Piosenki Agnieszki Osieckiej w aranżacjach Leszka Kołodziejskiego zaśpiewała Iza Połońska wraz z zespołem „Antidotum Quartet”. Będzie można usłyszeć takie przeboje z tekstami Osieckiej jak : „Zielono mi”, „Nie żałuję”, „Bossanova do poduszki”, „Okularnicy”, „Byle nie o miłości”, „Niech żyje bal”.

Początek o godz. 18.

Dziękuję, Mamo

Koncert zatytułowany "Dziękuję, Mamo" odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu wystąpią soliści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi: Danuta Dudzińska - sopran, Ewelina Hańska - sopran, Wiesław Bednarek - baryton, Krzysztof Marciniak - tenor oraz Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Bogny Dulińskiej. Koncert poprowadzi Andrzej Zborowski. W programie m.in.: "Mamma"- C. A. Bixio, "List do matki" - W. Lipatow, "Moja pieśń" - Ch. Chaplin, "Matko moja" - P. Majboroda, "Dziękuję mamo" - A. German oraz arie i duety z największych oper, operetek i musicali.

Początek o godz. 17.

NIEDZIELA

Niedziela w muzeum

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Niedziela w muzeum". W ramach wykładu zaprezentowany zostanie rapier z kolekcji militariów Muzeum Narodowego w Kielcach. Rapier jest bronią białą o rozbudowanej rękojeści i wąskiej głowni przeznaczonej do wykonywania cięć i pchnięć, a w późniejszych typach wyłącznie do pchnięć. Ten rodzaj broni pojawił się w Europie Zachodniej na początku XVI wieku. Pochodzenie nazwy zwykło się wyprowadzać od hiszpańskiego Espada ropera, co można przetłumaczyć jako miecz noszony do stroju. Broń nowego rodzaju miała zatem służyć do samoobrony i walki w pojedynkach. Równolegle do rozwoju konstrukcji rapieru doskonalono posługiwanie się nim.

Początek o godz. 12.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich.

Meble kombinowane

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza 28 maja o godzinie 11.00 na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u” połączone z promocją katalogu towarzyszącemu ekspozycji. Na wystawie zaprezentowane są różne zestawy mebli: salonowych, kuchennych, łazienkowych i ogrodowych. Sama nazwa wystawy - „Meble kombinowane…” nawiązuje do popularnych w Polsce meblościanek oraz materiałów, których używano do ich produkcji.

Początek o godz. 11.

Ślady na murze

Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na kolejną edycję warsztatów z cyklu "Ślady". Tym razem będą to zajęcia kaligrafii wielkoformatowej, których efektem staną się napisy na ścianach. Warsztaty "Ślady na murze" są okazją do stworzenia grupy osób, która w strategicznych miejscach miasta będzie kaligrafować wybrane przez mieszkańców hasła, odpowiednio wkomponowane w przestrzeń.

Podczas warsztatów będzie można wykorzystać zdobytą do tej pory wiedzę na temat stylów pisma oraz uzyskać ć nowe informacje od prowadzącej poprzednie zajęcia instruktorki Arii Milewskiej. Spotkanie poprowadzą: Aria Milewska, Karol Patino i Olga Grabiwoda.

Liczba miejsc: 13

Zapisy: wlasnoreczni@zamkowa3.pl

Warsztaty odbędą się w godz. 11-15.

Janusz Laskowski z zespołem

W najbliższą niedzielę w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach wystąpi Janusz Laskowski z zespołem. Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, legenda pocztówek dźwiękowych z lat 60. autor wielu przebojów, które w tamtych czasach traktowane były jako twórczość amatorska, niezbyt wysokich lotów. Na przekór opiniom różnych krytyków i jurorów jego piosenki zdobyły serca publiczności, a nawet weszły na salony, czego najlepszym przykładem są „Kolorowe jarmarki”. Podczas koncertu w Domu Środowisk Twórczych nie zabraknie też: „Świat nie wierzy łzom”, „Beata z Albatrosa”, „Żółty jesienny liść” czy „Na opolskim rynku”. Artysta zaśpiewa również piosenki z najnowszej swojej płyty „Być razem blisko”.

Początek o godz. 18.

Jarmark Świętokrzyski

Starostwo Powiatowe w Kielcach już po raz dwunasty organizuje wydarzenie historyczno- kulturalne Jarmark Świętokrzyski, który odbędzie się w 28 maja na Świętym Krzyżu. Rozpocznie go uroczysta msza święta poprzedzona procesją z Bazyliki Mniejszej o godz. 11:15. Wydarzenie to każdego roku przyciąga turystów i pielgrzymów, nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski. Do udziału w nim, podobnie jak w ubiegłych latach, zaproszone zostały wszystkie gminy powiatu kieleckiego, dla których będzie to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania swojego potencjału kulturowego i artystycznego. W imprezie tej wezmą również udział przedstawiciele folklorystycznych zespołów zagranicznych z Niemiec, Węgier i Ukrainy. Na scenie wystapią m.in. "Kapela z Kakonina", "Kapela Bielińska", "Śwarne Kakonianki", "Echo Łysicy" i "Makoszanki". Jarmark odbędzie się w miejscu, gdzie odbywały dawne jarmarki - na błoniach okalających klasztor na Świętym Krzyżu.

Fashion Test

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza 28 maja o godz. na kolejny Test Wiedzy o Modzie. Hasło przewodne XIX Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody "Off Fashion" brzmi "Cinema", dlatego organizatorzy zapewniają, że będzie modowo i filmowo. Jaki był ulubiony kapelusz Humphreya Bogarta? Kto powiedział: „Pragnę, by ludzie bali się kobiet noszących moje stroje”? Co to jest „mitenka”? Jeśli ktoś wie – to już może czuć się zwycięzcą. Jeśli nie wie - to koniecznie musi poszukać odpowiedzi. Bo niezwykle atrakcyjne nagrody czekają.

Początek o godz. 17.

Jezioro łabędzie

Balet „ Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego będzie można obejrzeć na ekranie kina „Centrum” w Skarżysku Kamiennej. Będzie to retransmisja spektaklu moskiewskiego teatru „Bolszoj” zarejestrowanego w 2015 roku, w reżyserii Jurija Grigorowicza. W podwójnej roli Odetty i Odylii wystąpiła primabalerina Swietłana Zacharowa, a obok niej cała plejada najwybitniejszych solistów zespołu baletowego moskiewskiego teatru „Bolszoj”.

Początek o godz. 17:30.

Tagi do tego wpisu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions