101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
Informator kulturalny

Jeśli nie macie pomysłu, jak spędzić czas, podpowiadamy.

ŚRODA (25 kwietnia)

Filmy reprezentujące kinematografię afrykańską

Projekcja dwóch filmów reprezentujących kinematografię afrykańską. Będzie to „Wallay” w  reżyserii Berniego Goldblata oraz „Felicite autorstwa Alain Gomis. Obydwa tytuły miały premierę w Polsce na Festiwalu „AfryKamera. film. muzyka. życie”, który jest pierwszym w Europie Środkowo - Wschodniej festiwalem prezentującym bogatą afrykańską kinematografię.

Muzeum Dialogu Kultur, środa, godzina 15.00

Sandomierskie Spotkania z Kulturą

Będzie to kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą”, tym razem, tematem spotkania będą „Wojaże po Włoszech ze sztuką w tle”. Uczestnikom zostaną m.in. przybliżona historia niezwykłych budowli, rzeźb a także obrazów. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki i pasjonatka języka włoskiego Katarzyna Pająk.

Lapidarium pod Ratuszem w Sandomierzu, środa, godzina 18.00

CZWARTEK (26 kwietnia)

Promocja książki „Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów”

Spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów”, które organizowane jest w ramach cyklu „Czwartki z dialogiem”. Prezentowana na spotkaniu książka, jest pierwszym tego typu wydawnictwem w Polsce i jest ona  która w całości poświęcone kuchni Romów

Muzeum Dialogu Kultur, czwartek, godzina 16.00

Spotkanie Klubu Gier Planszowych

XXI Spotkanie Klubu Gier Planszowych. Będzie można zagrać m.in. w „Chińczyka”, „Grzybobranie” a a także „Monopoly” i „Wyspę piratów” oraz warcaby. Na spotkanie każdy może przynieść również własne gry planszowe.

Sala konferencyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, czwartek, godzina 17.00

Wernisaż prac braci Marka i Zbigniewa Hołdów

Jest to pierwsza wspólna wystawa Marka i Zbigniewa Hołdów, którzy urodzili się i wychowali w Miechowie. Artyści od najmłodszych lat przejawiali niepospolity talent plastyczny. Pomimo zamiłowania do sztuki ich drogi artystyczne bardzo się od siebie różnią. Marek maluje w oparciu o realistyczny warsztat, tworząc m.in. nastrojowe pejzaże. Natomiast Zbigniew to przede wszystkim surowe i ascetyczne kompozycje.

Dworek Laszczyków w Kielcach, czwartek, godzina 17.00

Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym

Prelekcja „Starachowicka Kolej Wąskotorowa - REAKTYWACJA. 15 lat temu uratowano kolejkę”, połączona z pokazem multimedialnym. Prowadzącym spotkanie będzie Andrzej.

Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kochanowskiego 5 w Kielcach, czwartek, godzina 17.00

Prelekcja „Z naszych ekranów. Kultura filmowa w Kielcach"

Wykład będzie dotyczył najciekawszych zjawisk życia filmowego w Kielcach. Przede wszystkim chodzi o zjawiska, które mają miejsce na styku widowiska filmowego, kina oraz instytucji organizującej i promującą seans a publicznością.

Muzeum Dialogu Kultur, czwartek, godzina 17.30

Koncert Prezydencki

Recital fortepianowy w wykonaniu pianistki profesor Ewy Pobłockiej. Artystka jest laureatką licznych konkursów pianistycznych, prowadzi także klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, czwartek, godzina 18.00

75. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

Spotkanie z Paulą Sawicką, przyjaciółką Marka Edelmana, który był ostatnim dowódcą powstania w getcie warszawskim. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zobaczyć fragmenty filmu „Komendant Edelman”.

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, czwartek, godzina 18.00

PIĄTEK (27 kwietnia)

Dzień grafika

Akcja plenerowa „Matryca miasto”, organizowanej w ramach dnia grafika. Uczestnicy m.in. odbiją fragment faktury miasta za pomocą techniki frotażu, czyli odciskania faktury dowolnych przedmiotów. W trakcie wydarzenia, razem ze studentami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kielczanie będą mogli wziąć udziału w tworzeniu wielkoformatowej grafiki zatytułowanej „Labiryncie miasta”, która zostanie stworzona podczas techniką frotażu chodzenia na olbrzymiej rolce papieru rozłożonej na Placu Artystów.

Placu Artystów, piątek, godzina 9.00

Koncertu Izabeli Połońskiej

Izabela Połońska zaprezentuje widzom podczas koncertu świat poezji Agnieszki Osieckiej, który pełny jest  cały czas bardzo aktualny poprzez zawarty w nim uniwersalizm. Podczas recitalu artystce towarzyszyć będzie Leszek Kołodziejski, będący nie tylko akordeonista ale również aranżerem i kompozytorem.

Filharmonia Świętokrzyska, piątek, godzina 19.00

SOBOTA (28 kwietnia)

Projekcje filmowe z cyklu „Poranki Młodego Widza”

Wydarzenie dedykowane najmłodszym, ale jest to również świetna alternatywa na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, czyli projekcja filmowa. Tym razem na seansie widzowie zobaczą  film animowany „Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali”.

Sala kinowa Sandomierskiego Centrum Kultury, niedziela, godzina 11.30

Country Meeting

W tym roku będzie można poczuć klimat Dzikiego Zachodu i usłyszeć największe przeboje muzyki country. Podczas wydarzenia, na scenie, zaprezentuje się m.in. zespół „Droga na Ostrołękę” a także kielecka grupa „U Ojca”, która będzie świętować czterdziestolecie działalności scenicznej.

Wojewódzki Dom Kultury, sobota, godzina 18.00

Transmisji z The Metropolitan Opera

Widzowie będą mogli zobaczyć, dobrze znaną historię Kopciuszka, która będzie premierą sezonu, Metropolitan Opera. W roli tytułowej - transmitowanego spektaklu, będzie można usłyszeć Joyce DiDonato.

Filharmonia Świętokrzyska, sobota, godzina 18.30

NIEDZIELA (29 kwietnia)

Projekcje filmowe z cyklu „Poranki Młodego Widza”

Wydarzenie dedykowane najmłodszym, ale jest to również świetna alternatywa na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, czyli projekcja filmowa. Tym razem na seansie widzowie zobaczą  film animowany „Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali”.

Sala kinowa Sandomierskiego Centrum Kultury, niedziela, godzina 11.30

Tagi do tego wpisu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions