101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Freski z domu modlitwy trafią na Pakosz

Data publikacji: 13.07.2015 07:39
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

10.7.2015 Kielce. Dom modlitwy Herszla Zagajskiego w Kielcach. Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy polichromiach które mają być przeniesione do budowanego na Pakoszu nowego domu modlitwy.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Trwa przenoszenie domu modlitwy Herszla Zagajskiego w Kielcach z ulicy Słowackiego w sąsiedztwo cmentarza żydowskiego na Pakoszu. Prace finansuje Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki. Dom modlitwy powstał w 1922 roku.

Stoi na prywatnym terenie, otoczony starymi kamienicami. Budynki kupiła firma Dorbud, z zamiarem wybudowania tam mieszkań o podwyższonym standardzie. Wojewódzki Konserwator Zabytków uzgodnił z firmą, że zaniedbany dom Herszla Zagajskiego zostanie odtworzony w innym miejscu.

Na kieleckim Pakoszu powstaje już kopia budynku, do której zostaną przeniesione cenne polichromie, znajdujące się w obiekcie – mówi prokurent firmy Dorbud Janusz Wielgus. Obiekt powinien być gotowy i udostępniony zwiedzającym za rok.

W domu modlitwy Herszla Zagajskiego pracuje ekipa konserwatorska, która czyści i odgrzybia stare, zabytkowe freski. Malowidła są ściągane ze ścian, układane na specjalnych stołach montażowych, wzmacniane i przygotowywane do transportu na Pakosz. Przeniesionych zostanie około 12 metrów kwadratowych najcenniejszych polichromii. Pozostałe będą na miejscu zrekonstruowane – mówi koordynujący prace konserwator Grzegorz Wiatr. W całości zostaną przeniesione malowidła przedstawiające znaki zodiaku oraz freski obrazujące Jerozolimę, Ścianę Płaczu, i ornamenty.

W trakcie prac udało się odkryć pierwotne polichromie z lat 20. ubiegłego wieku. Grzegorz Wiatr przyznaje, że to było zaskoczenie, tym bardziej, że malowidła zachowały się w dość dobrym stanie. Są to freski neoklasycystyczne, odbiegające nieco kolorystycznie od późniejszych polichromii. Konserwatorzy zamierzają przenieść część starszych fresków i przedstawić je na zachodniej ścianie odtworzonego budynku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution