101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Przyroda na fotografiach Sławomira Mrozka

Data publikacji: 18.10.2015 10:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

16.10.2015 Kielce. Przyroda Ponidzia w obiektywie Sławomira Mrozka - wystawa w Muzeum Historii Kielc
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Muzeum Historii Kielc można oglądać "Przyrodę Ponidzia w obiektywie Sławomira Mrozka". Artysta fotografuje naturę od 10 lat. Zaczynał od zdjęć makro, na których przedstawiał niewielkie owady. Na kieleckiej wystawie można zobaczyć 30 fotografii, wykonanych w województwie świętokrzyskim. Znajdują się na nich przede wszystkim ptaki, a także gady, owady i ssaki.

Są to zdjęcia artystyczne i reporterskie, przedstawiające np. narodziny, wysiadywanie lub karmienie młodych. Autor przyznaje, że taka fotografia wymaga m.in. znajomości przyrody. Trzeba poznać środowisko i zachowanie danego ptaka oraz wiedzieć, gdzie i kiedy można go spotkać. Na miejscu trzeba być wcześnie rano.

Sławomir Mrozek wykonuje niektóre zdjęcia z poziomu wody. Zbliżenie się do ptaków umożliwia mu samodzielnie skonstruowane „pływadełko”. Jest to konstrukcja z rur PCV, przykryta siatką maskującą i roślinami, spomiędzy których fotograf wystawia obiektyw. Dzięki temu ptaki się nie płoszą. Zrobienie zdjęcia wymaga jednak długiego oczekiwania w jednej pozycji, np. klęczącej lub leżącej.

Sławomir Mrozek jest laureatem wielu nagród w dziedzinie fotografii przyrody. Zajmował pierwsze miejsca w konkursach: „Świętokrzyskie w kadrze” i „Różnorodność biologiczna to życie”. Trzykrotnie zdobył też drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej „Foto-Eko”.

Wystawę jego prac można oglądać w Muzeum Historii Kielc do 13 listopada.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions