101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Butelki młodego wina otwarto w Sandomierzu

Data publikacji: 21.11.2015 19:30
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.11.2015 Sandomierz. Młode Wino

21.11.2015 Sandomierz. Młode Wino
Fot. Radio Kielce

Święto młodego wina, które odbywa się w Sandomierzu zgromadziło turystów, restauratorów i hotelarzy z całego kraju. Oprócz degustacji odbywają się także wykłady, dotyczące uprawy winorośli i kultury picia wina, a także warsztaty z elementami sommelierskimi. Ulicami starówki przeszedł barwny korowód, który prowadziła orkiestra dęta. Każda winnica miała transparent ze swoją nazwą. Pochód uświetniła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w historycznych strojach, dołączyli mieszkańcy i turyści.

Mateusz Paciura, wiceprezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy powiedział, że święto jest podsumowaniem sezonu, ponieważ smak i aromat młodego wina mówi bardzo dużo o tym, jaki będzie ten trunek w fazie dojrzałej. Dodał, że ten rok był udany dla winiarzy. Owoce dojrzały, nie było problemów z chorobami krzewów.

Dr Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie stwierdziła, że uprawa winorośli w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo trudna, ponieważ jest to roślina ciepłolubna i kapryśna. Zakładając winnicę należy przede wszystkim wybrać dobre stanowisko i odpowiednie odmiany. Do uprawy w Polsce nadaje się ich niewiele - m.in. Rondo, Regent, Muskat czy Solaris.

 

Od kilku lat w powiecie sandomierskim wyraźnie wzrasta liczba zakładanych winnic. Teraz jest ich kilkanaście. Tradycje uprawy tych owoców znane były na tym terenie już w XIII wieku. Święto młodego wina zorganizowano po raz trzeci. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution