101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Politechnika Świętokrzyska i ŚCITT razem dla ekologii

Data publikacji: 23.11.2015 21:28
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

W Targach Kielce rozpoczęły się wystawy ENEX, ENEX Nowa Energia i EKOTECH
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Politechnika Świętokrzyska zacieśnia współpracę ze Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Wspólnie będą promować odnawialne źródła energii, kielecka uczelnia chce też prowadzić badania naukowe instalacji, służących do pozyskiwania prądu ze słońca czy wiatru. Laboratorium dla naukowców będzie wybudowany przez ŚCITT autonomiczny dom w Podzamczu Chęcińskim. Jest on prawie samowystarczalny. Sam produkuje ciepło i prąd oraz utylizuje ścieki i odpadki. Jedyne medium z zewnątrz, którego potrzebuje, to woda.

Jak mówi profesor Jerzy Piotrowski, kierownik Katedry Fizyki Budowli i Energii Odnawialnej, na współpracy ze ŚCITTem skorzystają studenci uczelni. – Studenci będą przyjeżdżać na zajęcia z zakresu instalacji i odnawialnych źródeł energii. Do tego dochodzą prace inżynierskie i magisterskie. Nie zapominamy o aspekcie badawczym. Chcemy, żeby przynajmniej dwie, trzy osoby znalazły tu swoje miejsce do wykonania prac doktorskich – informuje profesor Piotrowski.

Karol Kaczmarski, prezes ŚCITT twierdzi, że wykorzystanie domu autonomicznego w aspektach naukowym i edukacyjnym jest ważne, ale istotne jest też to, by z doświadczeń zdobytych podczas budowy i eksploatacji obiektu skorzystali samorządowcy i przedsiębiorcy z całego województwa. – W przyszłości planujemy też rozwinąć aspekt promocyjny. Będziemy pokazywać rozwiązania ekologiczne, które z powodzeniem można zastosować w innym miejscu naszego województwa. Poza tym udostępniamy dom autonomiczny do zwiedzania każdemu zainteresowanemu. Osoby prywatne będą mogły tu wejść w każdy piątek między od 7.30 do 15.30. Każdego oprowadzi nasz pracownik – zapowiada Karol Kaczmarski.

Centrum w Podzamczu Chęcińskim zamierza również organizować konferencje i warsztaty poświęcone domom autonomicznym.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution