101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Iwona Furmańczyk „Kulturystą Roku 2015”

Data publikacji: 10.01.2016 13:54
Autor: Ewa Okońska , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Iwona Furmańczyk

Iwona Furmańczyk
Fot.

Iwona Furmańczyk, prezes działającej w gminie Masłów Fundacji „Korzenie” została „Kulturystą Roku 2015”. Honorowy tytuł przyznają dziennikarze radiowej „Trójki” osobom, toczącym codzienną walkę o dostęp do kultury dla wszystkich. Iwona Furmańczyk, która pokonała wszystkich nominowanych w tym konkursie przyznaje, że wyróżnienie ją zaskoczyło. Radiowcy docenili działalność z dala od kultury wielkiego miasta - mówi laureatka.

Nagroda Kulturysta Roku została przyznana Iwonie Furmańczyk za - jak czytamy w uzasadnieniu - "przemierzanie od lat Ziemi Świętokrzyskiej wzdłuż i wszerz, by odnaleźć śpiewaków i muzykantów, dokumentować i odtwarzać zapomniane obrzędy tamtejszej wsi;  za przypominanie tego, co dziedziczymy po przodkach, za przywracanie - miejscom i ludziom - ich tożsamości i należnej im godności".

Fundacja „Korzenie” zajmuje się promocją kultury tradycyjnej. Pochodząca ze Szczecina Iwona Furmańczyk porzuciła miasto i po studiach osiadła na Żeromszczyźnie. Archiwizuje stare obrzędy, pieśni i tańce, wskrzesiła także Kusoki Świętokrzyskie. Na tradycyjne zakończenie karnawału na kieleckiej wsi przyjeżdżają miłośnicy kultury ludowej z całego kraju. Było to możliwe dzięki współpracy z mieszkańcami Ciekot i Mąchocic Scholasterii - dodaje prezes fundacji.

Iwona Furmańczyk została wyróżniona w drugiej edycji konkursu Radia Kielce „Jawor - u źródeł kultury”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution