101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Mają pomysł na Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Data publikacji: 13.01.2016 15:18
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Drewniane stojaki oraz tablice edukacyjne i informacyjne zostały ustawione wzdłuż ścieżki rowerowej na Stadionie Leśnym w Kielcach.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej chce utworzyć Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Placówka ma się mieścić w Umianowicach, w gminie Kije. Będą się tam odbywać między innymi zajęcia zielonej szkoły, a odwiedzający poznają atrakcje przyrodnicze Ponidzia. Ten rejon słynie z ogromnej liczby gatunków ptaków.

Jak podkreśla Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Parków, taki ośrodek jest potrzebny, ponieważ coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci ma jedynie sporadyczny kontakt z przyrodą. - Dzieci nie potrafią odróżnić lasu od parku, owcy od kozy. Wydaje się to trochę śmieszne, ale tak niestety się dzieje. Stąd pomysł by wybudować placówkę, która pokazywałaby atrakcje przyrodnicze w ciekawy i przystępny sposób – mówi Tomasz Hałatkiewicz.

Szacunkowy koszt inwestycji to 14,5 mln złotych. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych złożył wniosek o dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Są plany, aby mieściła się tam również placówka Polskiej Akademii Nauk, ale głównym zadaniem będzie przybliżenie atrakcji przyrodniczych województwa świętokrzyskiego. W placówce powstanie na przykład nidarium.

- Chcemy w wielkim akwarium pokazać, jak naprawdę wygląda życie w rzece. Oprócz tego będą tam działać pracownie i laboratoria. Ponidzie znane jest z wapieni i gipsów. W jednym z laboratoriów młodzież będzie uczestniczyć w zajęciach pokazujących, jak z naturalnego kamienia powstają wapienne lub gipsowe figurki – opowiada Tomasz Hałatkiewicz.

Jeśli parki otrzymają unijne dofinansowanie w tym roku, w przyszłym zostanie przygotowana dokumentacja inwestycji, a ośrodek zacznie działać w roku 2018.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution