101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Victorii od 10 lat z powodzeniem grają w szachy

Data publikacji: 10.03.2016 12:49
Autor: Kamil Król / Kategoria: Sport
Komentarze
10.03.2016. Ewa Harazinska

10.03.2016. Ewa Harazinska
Fot. Victoria Kielce

Katolicki Międzyszkolny Klub Szachowy Victoria ma 10 lat. Młodzi kielczanie osiągają już znaczące sukcesy, nie tylko na arenach krajowych. Najbardziej utytułowana zawodniczka Victorii Ewa Harazińska to trzykrotna medalistka Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorek.

Z sukcesów swoich podopiecznych dumny jest prezes klubu Leszek Jarosz, choć jak mówi, na te osiągnięcia szachiści musieli sobie solidnie zapracować.

- Pamiętam pierwsze drużynowe mistrzostwa województwa, w których zajęliśmy zaszczytne czwarte miejsce, bo w zawodach uczestniczyły cztery zespoły. Sukcesy przyszły w 2008 roku. Do naszego klubu zaczęli przychodzić zawodnicy niechciani gdzie indziej. Początki były bardzo trudne. zakładając klub nie mieliśmy praktycznie nic. Ani doświadczenia, ani wiedzy. Brakowało trenerów, a przede wszystkim pieniędzy - wspomina prezes Jarosz.

Obecnie w Victorii gra setka zawodników, z czego około czterdziestu aktywnie występuje w mistrzostwach Polski różnych kategorii wiekowych. Najbardziej utytułowaną szachistką jest Ewa Harazińska, która jest trzykrotną medalistką mistrzostw Europy juniorek.

ewa

Ewa Harazińska - najbardziej utytułowana szachistka Victorii Kielce

Ewa w szachy gra od 9 lat. - Wspólnie z tatą, który nauczył mnie grać, zdecydowaliśmy, że zacznę grać wyczynowo. Wpływ na moją karierę miał też trener, który zainteresował się mną i zaproponował zajęcia indywidualne. Najbardziej z moich osiągnięć cieszą medale na mistrzostwach Europy, ale pamiętam do dziś brązowy krążek z mistrzostw Europy do lat 10. Moim marzeniem jest zdobycie tytułu arcymistrzowskiego oraz gra w kadrze narodowej - mówi szachistka Victorii.

Sukcesy zawodników cieszą księdza Jacka Kopcia - dyrektora Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, gdzie ma siedzibę Victoria. Jak mówi początki klubu wiązały się z rozgrywkami Szkolnej Ligi Szachowej, które zostały rozegrane w naszej placówce.  - Z tego zrodziła się inicjatywa, aby powstał profesjonalny klub, szkolący młodych szachistów. Powstanie Victorii zainspirowało naszych uczniów do zainteresowania się szachami. Gra rozwija intelekt, a także wyobraźnię strategiczną i matematyczną - podkreśla ks. Jacek Kopeć.

szachy

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution