101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwie pielęgniarki na siedemnaścioro małych pacjentów?

Data publikacji: 31.03.2016 18:33
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

22.02.2016 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na oddziale endokrynologicznym Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii pojawił się problem z obsadą dyżurów pielęgniarskich. Jak poinformowała nas słuchaczka - przed świętami i wczoraj na tym oddziale pracowały tylko dwie pielęgniarki, które opiekowały się 17. małymi pacjentami.

Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Anna Mazur - Kałuża przyznaje, że taka sytuacja miała miejsce. Pracowały tylko dwie panie, ponieważ pozostałe dwie były na zwolnieniu lekarskim. W sytuacjach, gdy potrzebny jest dodatkowy personel dyrekcja szpitala, w miarę możliwości kadrowych, stara się przesunąć do pracy pielęgniarki z innego oddziału. Jednak w tym przypadku dyrekcja lecznicy nie dostała informacji o braku sióstr na endokrynologii - wyjaśnia Anna Mazur- Kałuża.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas przyznaje, że problem z brakiem sióstr nie jest nowy i będzie się jeszcze pogłębiał. W Polsce jest w systemie o połowę mniej pielęgniarek niż wynosi średnia europejska. W kraju, także w województwie świętokrzyskim pielęgniarka ma pod swoją opieką od 15. do 20. pacjentów, a powinna mieć od 7. do maksymalnie 8. chorych. 

Zdaniem Zofii Małas - aby w Polsce było więcej pielęgniarek, należy ten zawód uatrakcyjnić poprzez m.in. zwiększenie wynagrodzenia. Jak dodaje przewodnicząca związku - w kraju nie kształci się za mało pielęgniarek, ale problemem jest, że tylko 40% z nich decyduje się na pracę w zawodzie.


Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution