101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Znaleziono kolejne groby rozstrzelanych

Data publikacji: 06.04.2016 14:50
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.04.2016 Zgórsko. Ekshumacja. Żołnierze Wyklęci
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Poszukiwacze szczątków Żołnierzy Wyklętych z fundacji „Niezłomni” odnaleźli w Zgórsku niedaleko Kielc miejsca ze szczątkami ośmiu osób rozstrzelanych w tym miejscu przed siedemdziesięciu laty. Wszystko wskazuje na to, że to ofiary pierwszych lat dyktatury komunistycznej w Polsce

Wczoraj wznowiono rozpoczęte w grudniu prace ekshumacyjne wokół krzyża, który przed laty w miejscu straceń, postawili okoliczni mieszkańcy – poinformował prezes fundacji Wojciech Łuczak.

Kiedyś tych krzyży było znacznie więcej. Z biegiem lat zniknęły. Teraz badacze korzystając z różnych urządzeń próbują ustalić miejsca pochówków. Jak dodał Wojciech  Łuczak - teren w którym prowadzone są poszukiwania przypomina dolinę. Kiedyś prawdopodobnie wjeżdżała tu ciężarówka ze skazanymi, po czym po obu stonach doliny na zboczach przy wykopanych grobach dokonywano egzekucji.

Antropolog Zofia Łubocka określiła dziś wstępnie wiek jednej z ofiar. To bardzo młody mężczyzna mający od 18 do 22 lat. W grobie przy szkielecie znaleziono 5 pocisków. Aby ustalić tożsamość ofiary zostanie pobrany materiał genetyczny, który trafi do bazy. Potem na podstawie dalszych badań ustalana będzie jego rodzina lub krewni. Ci zostaną poproszeni o przeprowadzenie podobnych badań genetycznych by na tej podstawie określić tożsamość ofiary.

Prace ekshumacyjne w Zgórsku będą trwały przez najbliższy tydzień. Członkowie fundacji nie wykluczają że mogło tam zostać straconych i pochowanych ponad czterdziestu więźniów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution