101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wiesław Trąmpczyński nowym rektorem Politechniki

Data publikacji: 27.04.2016 16:00
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

14.04.2016 Kielce. Spotkanie wyborcze kandydatów na rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Profesor Wiesław Trąmpczyński.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Wiesław Trąmpczyński nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. Zdecydowali o tym elektorzy uczelniani w dzisiejszym głosowaniu. Kandydata wskazało 44 z 71 elektorów. Zaskoczeniem jest to, że profesor Wiesław Trąmpczyński zwyciężył już w pierwszej turze, pokonując trzech innych kandydatów.

Rektor elekt nie ukrywa zadowolenia, ale przyznaje, że zwycięstwo w pierwszej turze go zaskoczyło. Tym bardziej, że długo zastanawiał się, czy kandydować.

- Dla mnie to była trudna decyzja, dlatego, że zdaję sobie sprawę jak trudne są wyzwania. Natomiast takiego zwycięstwa się nie spodziewałem, bowiem było czterech kandydatów i wygrana w pierwszej turze świadczy o bardzo jednoznacznym poparciu. Druga, przyjemna dla mnie rzecz, to fakt, że studenci bardzo mocno mnie poparli, co jest dla mnie ważne – twierdzi rektor elekt.

Profesor Wiesław Trąmpczyński obecnie kieruje katedrą Wytrzymałości Materiałów, Konstrukcji Betonowych i Mostowych. Jednak doskonale zna wyzwania stojące przed rektorem uczelni wyższej, bowiem pełnił już tę funkcję w latach 2000-2008. Jak mówi współpracował wówczas z 5 ministrami reprezentującymi różne opcje polityczne. Według profesora Stanisława Adamczaka obecnego rektora uczelni, to doświadczenie jest ogromną zaletą rektora elekta. Profesor Adamczak podkreśla, że przed szkolnictwem wyższym stają duże wyzwania, mówi się między innymi o łączeniu uczelni, dlatego ważne jest by Politechniką Świętokrzyską rządził ktoś, kto będzie potrafił przeprowadzić kielecką uczelnię poprzez zmiany w jak najlepszym stanie.

Wśród swoich priorytetów rektor elekt wymienia wsparcie młodych naukowców w rozwoju ich kariery. Zapowiada też decentralizację władzy w Politechnice i przekazanie większych kompetencji dziekanom. Jako priorytet traktuje współpracę z przemysłem i władzami województwa. Podkreśla, też, że zmiany będzie wprowadzał stopniowo.

- W nauce się nie powinno się robić rewolucji. Natomiast wyzwania będą. Niedługo będzie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Obecnie są inne wymagania w stosunku do nauki, bardziej postawienie na innowacje, na współpracę z przedsiębiorcami. Trzeba się będzie do tego przygotować i tak zorganizować pracę, żeby była efektywna – mówi rektor elekt.

Profesor Wiesław Trąmpczyński stanowisko rektora obejmie od września. Jak mówi nie wie jeszcze kto zostanie prorektorem, bowiem przed wygraną nie obiecywał nikomu stanowisk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution