101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kielczanie odrabiają trudną lekcję dialogu i pojednania

Data publikacji: 09.05.2016 16:05
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

09.05.2016. Konferencja  pt. "Pamięć – Dialog – Pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia”
Fot. Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Radio Kielce

Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego organizuje dziś w Kielcach konferencję pt. "Pamięć – Dialog – Pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia". Uczestniczą w niej osoby zaangażowane w dialog polsko-żydowski i chrześcijańsko-żydowski. Spotkanie jest wprowadzeniem do lipcowych obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślał, jak trudną lekcję dialogu i pojednania odrabiają kielczanie.

Z kolei przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Katz zauważył  że w sprawie  pojednania w Kielcach zrobiono bardzo dużo.


Biskup kielecki Jan Piotrowski, który także uczestniczył w dyskusji jest przekonany że miasto i jego mieszkańcy nie mogą  cały czas żyć z piętnem pogromu.


Główne uroczystości obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego odbędą się 3 lipca i będą miały charakter modlitewny. 4. lipca na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi orkiestra symfoniczna Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Podczas uroczystości wyróżnienie Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego Vir Bonus otrzyma biskup Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Obchodom towarzyszyć będzie wystawa prezentująca fakty dotyczące pogromu kieleckiego, która zorganizowana zostanie w kamienicy przy ul. Planty 7.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions