101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kombatanci będą mogli liczyć na pomoc od państwa

Data publikacji: 12.05.2016 11:14 / Data aktualizacji: 12.05.2016 13:17
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

19.04.2016. Waldemar Bartosz -przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Kilkaset osób może wystąpić w naszym regionie o przyznanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego powołał Wojewódzką Radę Konsultacyjną do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. W jej skład weszli: Waldemar Bartosz, Edward Dudek, Józef Gurczyński, Cecylia Jasińska, Bogdan Migas, Paweł Perchel, oraz Jerzy Stopa.

Jak nam powiedział przewodniczący "Solidarności" Waldemar Bartosz rada ma opiniować wnioski  o nadanie statusu działacza opozycji. O taki tytuł mogą ubiegać się osoby działające w różnych organizacjach opozycyjnych i "Solidarności" od 1956 roku do 4 czerwca 1989.  

Waldemar Bartosz szacuje, że w naszym regionie o taki dokument może wystąpić ponad 500 osób. Dla nich i dla ich rodzin nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej ma duże znaczenie symboliczne. To publiczne przyznanie, że działali na rzecz Ojczyzny i jej niepodległości. W naszej historii nie było dotychczas momentu rozliczenia się z przeszłością, jak w 1918 roku, stąd wskazanie osób dzięki, którym możemy żyć w wolnym kraju, jest bardzo ważne dla budowania naszej tożsamości i historii.

Przewodniczący dodał, że nie wszyscy działacze podziemia muszą składać wnioski o weryfikacje. W przypadku osób których działalność była udokumentowana i nie wzbudza wątpliwości status zostanie przyznany w innym trybie.

Działacze opozycji mogą także ubiegać się o pomoc finansową od państwa. Jest to 400 złotych miesięcznie, ale przyjęte kryterium dochodowe w praktyce powoduje, że niewiele osób będzie mogło z tego skorzystać. Stąd świętokrzyski poseł PiS  Bogdan Latosiński wystąpił w Sejmie z propozycja zmian tego kryterium.

O przyznaniu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej  decydują Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Prezes IPN.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution