101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kombatanci będą mogli liczyć na pomoc od państwa

Data publikacji: 31.05.2016 20:04
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

31.5.2016 Kielce. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego powołał Wojewódzką Radę Konsultacyjną do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W regionie świętokrzyskim rozpoczęła pracę Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. Jej zadaniem jest opiniowanie wniosków o nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej. Jego posiadanie umożliwi np. ubieganie się o niewielkie wsparcie materialne.

Ma także symboliczne znaczenie dla działaczy i ich rodzin - uważa przewodniczący Świętokrzyskiej Solidarności, Waldemar Bartosz. Jest to potwierdzenie, że dana osoba walczyła o wolną, demokratyczną Polskę i stanowi wyraz uznania ze strony państwa.

Przewodniczącym rady został Paweł Perchel ze Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989 w Starachowicach. Podkreślił, że gremium powinno angażować się w scalanie środowiska solidarnościowego, które przez lata było niedoceniane. W czasach PRL te osoby pracowały dla wolnej Polski. W tej walce stracili niejednokrotnie bardzo dużo. Tymczasem kolejne władze często zapominały o ich dokonaniach lub nie doceniały tych działań. Paweł Perchel uważa, że należy też upowszechniać wiedzę o dokonaniach poszczególnych działaczy. 

Członkowie rady zaproponowali też, aby wspólnie z radami z innych województw lobbować na rzecz zmiany ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Ustawa przyjęta w 2015 roku ma wiele braków - twierdzi Paweł Perchel. Na podstawie tej ustawy Edward Gierek mógłby otrzymać status osoby represjonowanej, ponieważ nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa i był internowany.

W skład Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych weszli także: Waldemar Bartosz, Edward Dudek, Józef Gurczyński, Cecylia Jasińska, Bogdan Migas i Jerzy Stopa. Kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na czerwiec.

Skład Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych:

1. Bogdan Migas – zgłoszony przez Świętokrzyski Komitet Obrony Społecznej oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego, 

2. Waldemar Bartosz – zgłoszony przez Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”,
3. Paweł Perchel – zgłoszony przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-89”,
4. Edward Dudek – zgłoszony przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-89”,
5. Józef Gurczyński – zgłoszony przez Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego,
6. Jerzy Stopa – zgłoszony przez Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego,
7. Cecylia Jasińska – zgłoszona przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution