101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święto 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

Data publikacji: 10.06.2016 06:07
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów uroczystość pod tablicą pamiątkową przy ul. Wrzosowej.

2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów, uroczystość pod tablicą pamiątkową przy ul. Wrzosowej.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Kielcach odbyła się pierwsza część uroczystości związanych ze Świętem 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach. Była to formacja wojskowa z czasów II RP, która została sformowana 12 czerwca 1919 roku. Należało do niej wielu mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

W miejscu Pierwszych Koszar Pułku, przy ul. Wrzosowej, zapalono dziś Znicz Pamięci i złożono kwiaty. Spotkanie miało charakter lekcji patriotyzmu dla uczniów sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 8 – mówi prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów Danuta Żbikowska. Szkoła znajduje się na terenie dawnych tzw. koszar Fijałkowskiego, w których stacjonowali artylerzyści. Tu także gościł prezydent RP Ignacy Mościcki.

Dyrektor szkoły Urszula Dulnik podkreśla, że uczniowie od najmłodszych klas uczestniczą w uroczystościach patriotycznych. Co roku angażują się w nie inne klasy, np. przygotowując i recytując wierze. Urszula Dulnik uważa, że spotkania z żołnierzami, kombatantami i osobami, które wspominają swoich bliskich stanowią dla uczniów żywy obraz historii.

W sobotę odbędzie się druga część obchodów Święta 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. O godzinie 14.00 w Kościele Garnizonowym w Kielcach rozpocznie się msza święta. Następnie uczestnicy udadzą się na teren dawnych koszar 2 Pułku na Stadionie. Tam pod pomnikiem Kieleckich Artylerzystów odczytany zostanie Apel Poległych, zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution