101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rezydenci chcą zmian. Będą protestować

Data publikacji: 14.06.2016 15:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

10.1.2016 Kielce. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała dziś m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Zorganizowano tam "białą niedzielę", czyli bezpłatne badania specjalistyczne.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Chcą zmian systemowych, które pozwolą im lepiej zarabiać i normalnie pracować. Rezydenci, czyli lekarze, którzy kształcą się w konkretnej specjalizacji zamierzają protestować w najbliższą sobotę w Warszawie.

Paweł Baljon, który w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach specjalizuje się z anestezjologii i intensywnej terapii, zwraca uwagę, że ich praca nie różni się od pracy ich starszych kolegów, dlatego powinni więcej zarabiać.

Obecnie w zależności od specjalizacji, zarobki wynoszą na rękę od 2200 do 2500 złotych. Aby móc kontynuować wykształcenie, rezydenci muszą uczestniczyć m. in. w płatnych kursach. Stąd często po pracy w szpitalu biorą dyżury, aby dorobić do pensji.

Postulaty rezydentów rozumie zastępca prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej, Krzysztof Bidas. Twierdzi, że z jednej strony mówi się o braku specjalistów, a z drugiej brak motywacji finansowej nie zachęca do kształcenia się w określonym kierunku.

Minister Zdrowia powołał już zespół ekspertów, który ma dokonać analizy i oceny aktualnego systemu kształcenia podyplomowego lekarzy. Zespół ma wskazać nowe propozycje rozwiązań.
 
W tym roku rezydenturę w świętokrzyskich szpitalach rozpoczęło 84 młodych lekarzy. Kolejni pracę zaczną w październiku. Najwięcej, bo szesnastu, kształci się w specjalizacji medycyna rodzinna, na drugim miejscu jest pediatria – dziesięciu lekarzy, a na trzecim medycyna ratunkowa oraz anestezjologia i intensywna terapia. W tych specjalizacjach kształci się po sześciu lekarzy.

Natomiast Ministerstwo Zdrowia nie przyznało w naszym regionie etatów rezydenckich w takich specjalizacjach, jak m. in. chirurgia klatki piersiowej, diabetologia, gastroenterologia i kardiologia dziecięca.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution