101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mirzec pamięta księdza Kotlarza

Data publikacji: 18.06.2016 16:55
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
18.06.2016. Otwarcie wystawy w gimnazjum.w Mircu Ksiądz musi przestać  życie i działalność księdza Romana Kotlarza

18.06.2016. Otwarcie wystawy w gimnazjum.w Mircu "Ksiądz musi przestać – życie i działalność księdza Romana Kotlarza"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Mircu odbyły się uroczystości patriotyczne poświęcone pamięci księdza Romana Kotlarza oraz Bohaterów Czerwca '76. Rozpoczęły się w gimnazjum wręczeniem nagród laureatom konkursu historycznego "Moi Dziadkowie tworzyli historię".

Przewodniczący Mirzeckiego Stowarzyszenia Historycznego Radosław Koniarz mówi, że uczniowie szkół z gminy Mirzec licznie uczestniczyli w konkursie. Ich zadaniem było przygotowanie prac dokumentujących historie członków ich rodzin z czasów drugiej wojny światowej. Radosław Koniarz wylicza, że w konkursie wręczono dziewięć pierwszych nagród oraz trzynaście wyróżnień.

Jednym z elementów uroczystości poświęconych pamięci księdza Romana Kotlarza oraz Bohaterów Czerwca`76 było również otwarcie wystawy w gimnazjum. Ekspozycja "Ksiądz musi przestać – życie i działalność księdza Romana Kotlarza" została przygotowana przez radomską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentowane są na niej zdjęcia oraz wspomnienia i notatki dokumentujące życie księdza, który zmarł dokładnie 40 lat temu. W tym także dokumenty z lat 1959-1960, gdy Roman Kotlarz był proboszczem parafii świętego Leonarda w Mircu.

Uczestniczący w uroczystościach poseł Krzysztof Lipiec przypomniał, że 10 lat temu w Mircu z jego inicjatywy i nieżyjącego wójta Mirca Bogusława Nowaka w tej miejscowości została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona księdzu Kotlarzowi. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywał zadowolenia, że o Romanie Kotlarzu wciąż pamięta nie tylko lokalna społeczność w rodzinnej miejscowości księdza, w Koniemłotach koło Staszowa, ale także mieszkańcy Mirca.

Krzysztof Lipiec podkreślił, że postać i życie księdza Romana Kotlarza ma ważne i szczególne znacznie w najnowszej historii Polski, a szczególnie ziemi kielecko-radomskiej. Dodaje, że trwają starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księdza jako męczennika.

Po zakończeniu uroczystości w gimnazjum pod tablicą pamiątkową w kościele w Mircu złożone zostały kwiaty, a następnie odprawiono nabożeństwo w intencji Bohaterów Radomskiego Czerwca. Następnie uczestnicy uroczystości pojechali do Sanktuarium w Kałkowie-Godowie, gdzie odbyła się droga krzyżowa. Po niej, w grocie księdza Romana Kotlarza, złożone zostały kwiaty.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution