101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy "Szarego"

Data publikacji: 29.06.2016 11:55
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot.

W wieku 91 lat zmarł kapitan Marian Pypeć ps. "Puch" - jeden z ostatnich żołnierzy generała Antoniego Hedy "Szarego". Urodził się w 1925 roku Pawłowicach nad Wisłą. Działał w harcerstwie, był też ministrantem. W czasie II wojny światowej ukończył szkołę średnia u Ojców Kapucynów i w 1943 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej - przyjmując pseudonim "Puch". W kolejnym roku ukończył szkołę podchorążych.

Brał udział w wielu akcjach dywersyjnych m.in. w Tarłowie i Siennie, a także akcji " Burza". Po wojnie ścigany przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa - uciekł do Jeleniej Góry. Ujawnił się w 1947 roku.

Potem ukończył Technikum Mechaniczne i Pedagogiczne Studium Techniczne. Pracował jako nauczyciel w kilku szkołach, a potem w kuratorium oświaty w Kielcach.

Opiekował się kwaterami żołnierzy AK na Cedzynie. Był inicjatorem wmurowania w kościele w Pawłowicach tablicy pamiątkowej dotyczącej oddziałów AK i BCh. Działał w organizacjach kombatanckich.

Uroczystości pogrzebowe rozpocznie jutro msza święta o godzinie 13.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Kapitan Marian Pypeć zostanie pochowany w kwaterze AK na Cedzynie.

 

Kpt. Marian Pypeć "Puch" 10 kwietnia 1947 roku, po ujawnieniu się w UB w Starachowicach przed szefem UB Ischaakiem Abramem, który później zmienił nazwisko na Adam Czyż napisał wiersz:

Sen Partyzanta

„Śniłaś mi się Ojczyzno
Pełna słońca i malw,
Wolna, wolnością upojona,
Bez okiennic i krat.

Śniłaś się mi jak ktoś
Najdroższy się śni,
Już z zabliźnioną raną,
Wczoraj świeżą od krwi.

Taka czysta i święta, jak
W żołnierskich pogwarkach
Wymarzone dziewczęta..”


Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution