101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przedstawiono projekty modernizacji Centrum Geoedukacji

Data publikacji: 08.08.2016 17:08
Kategoria: Wiadomości
Komentarze
08.08.2016 Kielce. Projekty rozbudowy Centrum Geoedukacji

08.08.2016 Kielce. Projekty rozbudowy Centrum Geoedukacji
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Centrum Geoedukacji w Kielcach będzie zmodernizowane, by uatrakcyjnić ofertę turystyczną. Dziś przedstawione zostały 4 projekty rozbudowy obiektu. Koncepcje zakładają między innymi zmianę ekspozycji stałej, a także wzbogacenie jej o rozwiązania multimedialne i stanowiska interaktywne. Poza tym, w zachodniej części, w drodze do Rezerwatu Wietrznia ma powstać „Geologiczny Ogród Doświadczeń”, czyli dodatkowa atrakcja, gdzie poprzez zabawę zwiedzający będą mogli poznać między innymi geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich. Dzisiaj trzyosobowa komisja zapoznała się z projektami. Eksperci mają zdecydować, jak odmieni się Centrum Geoedukacji.

Jak powiedział Michał Poros kierownik placówki - nowa ekspozycja ma przedstawiać ewolucję Morza Dewońskiego. Dlatego projekt będzie wymagał stworzenia atrakcyjnych wizualizacji i scenografii. Ekspozycja musi robić wrażenie wizualne, dlatego na ten aspekt będziemy zwracać szczególną uwagę - dodał Michał Poros. „Jest to kryterium subiektywne, ale bardzo ważne, tym bardziej, jeśli bierzemy pod uwagę oczekiwania naszych odbiorców, którymi są przede wszystkim dzieci. Oczywiście równie ważne są walory edukacyjne - zaznacza kierownik Centrum Geoedukacji.

Zdaniem Małgorzaty Stansiuk- Mordalskiej z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie, która zasiada w komisji - najtrudniejsze jest to, by o rzeczach trudnych opowiadać w łatwy sposób. - Największą uwagę będę zwracać na walory edukacyjne wystawy. Komisja sprawdzi, czy zaproponowane rozwiązania są dobrze, merytorycznie przygotowane oraz, czy są przystępne dla odbiorców. Małgorzata Stansiuk- Mordalska dodaje, że wszystkie koncepcje przewidują pojawienie się stanowisk interaktywnych. - Przed nami trudne zadanie, aby wybrać ten najodpowiedniejszy projekt - mówi.

Z kolei Paweł Król z Muzeum Narodowego w Kielcach, tłumaczy, że ważną rzeczą jest również funkcjonalność ekspozycji i to, aby nie generowały one dodatkowych kosztów. - Czasem wymiana żarówki oświetlającej eksponaty może być na tyle kłopotliwa, że koszt takiej operacji to kilkaset złotych. Podczas naszej oceny będziemy starali się wybrać projekt, który takich problemów nie stwarza - powiedział Paweł Król.

Koszt nowej inwestycji w Centrum Geoedukacji to ponad 5 milionów złotych. Geopark będzie ubiegał się o dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak zapowiedział Michał Poros - informacja o tym, który projekt zostanie zaakceptowany, zostanie ogłoszona pod koniec sierpnia. Po wyłonieniu zwycięzcy, na podstawie jego koncepcji zostanie opracowany projekt wykonawczy. Realizacja inwestycji planowana jest na koniec 2019 roku.

Wiktor Dziarmaga

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution