101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poszukiwani chętni do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Data publikacji: 19.08.2016 13:27
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Żołnierze
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie świętokrzyskim przygotowują się do naboru ochotników do służby w powstających Wojskach Obrony Terytorialnej. Zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach podpułkownik Wiesław Loch informuje, że formalnie tworzenie 14 kompanii obrony terytorialnej rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Chętni do tej formacji mogą już teraz zapisywać się w komendach uzupełnień. O przydział na  specjalne szkolenie może ubiegać się każdy, kto spełnia podstawowe wymogi związane ze służbą wojskową np. kryteria zdrowotne. Najbardziej pożądanymi ochotnikami są żołnierze rezerwy, członkowie organizacji paramilitarnych, czy harcerstwa.

Zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach wyjaśnia, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą otrzymywali wynagrodzenie, ale na razie nie znane są szczegóły dotyczące finansów. Wiadomo natomiast, że będą mogli pracować poza strukturami armii. Raz lub maksymalnie dwa razy w miesiącu odbędą szkolenie obejmujące strzelanie, taktykę dostosowaną do warunków w danym województwie, zajęcia z topografii, oraz wychowanie fizyczne i patriotyczne.

Wiesław Loch dodaje, że w województwie świętokrzyskim wytypowano już kilka lokalizacji, w których będą znajdowały się siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej. Opracowywane są także miejsca szkolenia ochotników. Wojsko jest już przygotowane do zorganizowania takich punktów   w Kielcach, Busku i Sandomierzu.

Wojska Obrony Terytorialnej będą piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Mają stanowić uzupełnienie potencjału obronnego kraju. W każdym z województw powstać mają brygady liczące od 2,5 do 3 tysięcy żołnierzy.

Zgodnie z koncepcją Ministerstwa Obrony Narodowej w czasie pokoju żołnierze obrony terytorialnej mogą być angażowani na przykład w sytuacjach klęsk żywiołowych. W czasie kryzysu militarnego mogą natomiast zwalczać grupy dywersyjne lub terrorystyczne. Z kolei w czasie wojny żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają współdziałać z walczącą na danym obszarze zawodową armią.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution