101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Żołnierze Wyklęci zostaną pochowani w Wąchocku i Bliżynie

Data publikacji: 03.09.2016 13:18
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.04.2016 Zgórsko. Ekshumacja. Żołnierze Wyklęci
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

W najbliższy poniedziałek, 5 września o godz. 18.00 w łódzkiej bazylice odprawiona zostanie msza żałobna w intencji czterech Żołnierzy Niezłomnych, którzy swoją postawą zaświadczyli o miłości do Boga i Ojczyzny. Nabożeństwo odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski.

Szczątki porucznika Aleksandra Życińskiego "Wilczura", Józefa Figarskiego, ps. Śmiały i Czesława Spadło, ps. Mały oraz ppor. Karola Łoniewskigo, ps. "Lew" odnaleźli w lesie koło Zgórska niedaleko Kielc członkowie Fundacji Niezłomni. Jak wynika z przeprowadzonych badań byli to partyzanci  Brygady Świętokrzyskiej NSZ, WiN i AK. Zostali zamordowani przez komunistyczne władze w 1948 roku.

Pogrzeb por. Aleksandra Życińskiego odbędzie się 24 września w Bliżynie. Józef Figarski i Czesław Spadło zostaną pochowani 10 września w Wąchocku, a pogrzeb ppor. Karola Łoniewskiego, ps. "LEW" odbędzie się w Nadarzynie.  

Partyzanci zostali rozstrzelani w lesie koło Zgórska w 1948 roku, a potem miejsca ich pochówku celowo ukryto. Szczątki odnaleźli specjaliści z Fundacji Niezłomni w marcu tego roku. Noty identyfikacyjne zostały wręczone rodzinom 4 lipca 2016 roku w Kielcach.

Por. Aleksander Życiński "Wilczur" - żołnierz Armii Krajowej, Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz WiN. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był więźniem obozu w Magdeburgu, z którego uciekł i wstąpił w szeregi Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Zrzucony wraz z grupą dywersyjną na Słowacji przedostaje się do Polski. W maju 1948 r. podczas potyczki z siłami UB zostaje pojmany, skazany na trzykrotną karę śmierci.

Józef Figarski ps. Śmiały i Czesław Spadło ps. Mały byli żołnierzami Armii Krajowej oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Zostali zamordowani ma podstawie wyroku Sądu w Kielcach, 24 września 1948 roku. Ciała ukryto w lesie koło Zgórska.

Ppor. Karol Łoniewski ps. "LEW" - harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej oraz WiN, student medycyny Uniwersytetu Łódzkiego, uczestnik Powstania Warszawskiego na Pradze, odznaczony Krzyżem Walecznych za odwagę podczas przenoszenia wpław meldunków na drugą stronę Wisły. Został zamordowany w zgórskim lesie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution