101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielczanie uczcili pamięć Sybiraków

Data publikacji: 10.02.2013 20:47
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielczanie upamiętnili 73. rocznicę deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego 1940 roku z ziem wschodnich ówczesnej Rzeczypospolitej, Rosjanie rozpoczęli wywózkę ludności polskiej za Ural. Józef Dzikowski ze Związku Sybiraków w Kielcach miał 12 lat, gdy razem z rodziną został zesłany na Syberię. W rozmowie z Radiem Kielce ze wzruszeniem wspominał tamte tragiczne wydarzenia.

Jak powiedział - na nieludzką ziemię wywieziono kwiat polskiej inteligencji - oficerów, urzędników, nauczycieli. Historycy, na podstawie danych z radzieckich archiwów określają liczbę deportowanych na 150 tysięcy, natomiast środowiska kombatanckie twierdzą, że sięga ona nawet miliona dwustu tysięcy osób.

Z zesłania Polacy powracali do połowy lat 50. ubiegłego wieku. Wciąż trwają starania o udostępnienie dokumentów i materiałów archiwalnych z Białorusi i Rosji. Zaskoczeniem dla strony polskiej był fakt, że w ubiegłym roku władze Republiki Kazachstanu, w krótkim czasie po złożeniu wniosku, przekazały obszerne dokumenty, dotyczące Polaków, deportowanych do Kazachskiej Republiki Socjalistycznej. Obecnie twa tłumaczenie tych archiwów.

Masowe deportacje ludności Kresów Wschodnich były jednym z najważniejszych narzędzi terroru, stosowanych przez Stalina. Były też związane z tragicznym losem polskich oficerów, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Aresztowani w siarczystym mrozie byli ładowani do bydlęcych wagonów, w których w makabrycznych warunkach podróżowali wiele tygodni. Po dowiezieniu na bezludzie, Polaków zmuszano do ciężkiej, niewolniczej, wyczerpującej pracy, a warunki bytowe były nieludzkie. Kilkanaście tysięcy osób zmarło wskutek epidemii, chorób, głodu i wycieńczenia pracą ponad siły. Tylko nielicznym zesłańcom udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju.

W Kielcach 73 rocznicę pierwszej wywózki na Sybir uczczono na Cmentarzu Starym. Złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicami Sybiraków. Potem na Cmentarzu Wojskowym,  przed pomnikiem Ofiar Katynia oddano cześć zesłanym na nieludzką ziemię.

Dorota Juchnowska,
Ewa GolińskaSkomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution