101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierz powrócił do nowego - starego herbu

Data publikacji: 28.09.2016 15:02
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Nowy herb Sandomierza
Fot. Nowy herb Sandomierza

Sandomierz powrócił do swojego pierwotnego herbu. Rada Miasta jednogłośnie przyjęła zmiany w statucie, na mocy których symbolem Sandomierza jest ponownie piastowski orzeł w koronie na czerwonym tle.

Taki wzór zaproponowano Komisji Heraldycznej, na podstawie pieczęci Sandomierza z 1562 roku, choć wizerunek orła pojawiał się już w średniowieczu - powiedział dr hab. Tomisław Giergiel, historyk z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, zaangażowany w prace nad nową symboliką miasta.

Dodał, że możliwość posługiwania się wizerunkiem orła w koronie świadczyła o dużej randze Sandomierza, który miał poważanie w sferach królewskich. Podobny herb w naszym kraju ma tylko Gniezno.

Przewodniczący komisji statutowej w Radzie Miasta Wojciech Czerwiec stwierdził, że to jest właściwy krok, aby wrócić do korzeni królewskiego miasta, zobowiązuje do tego tradycja i historia. Na dotychczasowym herbie widniały mury miejskie oraz pomniejszona tarcza z piastowskim orłem w koronie. Całość była umieszczona na niebieskim tle.

Zmiany w statucie dotyczyły także nowego sztandaru miasta, flagi i pieczęci. Oficjalna prezentacja nowych insygniów miasta nastąpi 8 października, podczas konferencji dotyczącej  730 rocznicy II- giej lokacji Sandomierza.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution