101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kieleccy naukowcy z medalami "Za Zasługi dla Archiwistyki"

Data publikacji: 28.09.2016 17:55
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

28.09.2016. Uroczystość wręczenia odznak "Za Zasługi Dla Archiwistyki" Kornelii Major i prof. Adamowi Massalskiemu
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Profesor Adam Massalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego "Świętogen" Kornelia Major otrzymali medale "Za Zasługi dla Archiwistyki". Odznaczenia wręczył im w Kielcach, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Wojciech Woźniak.

Jak powiedział, nagrodzone osoby współpracują z kieleckim archiwum i zasłużyły na uznanie. - Sytuacje, gdy nasi użytkownicy stają się naszymi współpracownikami są godne docenienia – stwierdził.

Dyrektor kieleckiego Archiwum Państwowego Wiesława Rutkowska podkreślała zasługi profesora Adama Massalskiego dla świętokrzyskiej archiwistyki. - Pan profesor opracował wiele materiałów archiwalnych i napisał wiele artykułów, popularyzujących nasze zasoby. W tej chwili, mimo, że nie jest już naszym pracownikiem, nadal zdobywa ciekawe materiały i nam je przynosi. Ponadto czerpiemy z jego wiedzy zwłaszcza przy opracowaniu akt szkolnych – powiedziała Wiesława Rutkowska.

Przy okazji odebrania nagrody, profesor Adam Massalski przekazał do zbiorów Archiwum Państwowego niedawno odnalezione materiały dotyczące swojej rodziny. – Jest to uzupełnienie zbiorów na temat mojego stryja Edmunda Massalskiego – poinformował.

Profesor Adam Massalski bada dzieje oświaty i nauki na ziemiach polskich w XIX i XX wieku oraz historię regionalną. Z kolei Kornelia Major od lat działa na rzecz upowszechniania genealogii. W 2011 roku otrzymała tytuł Genealoga Roku. Jako wolontariusz, od pięciu lat digitalizuje zbiory Archiwum Państwowego w Kielcach. Dzięki jej działaniom mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą odnaleźć informacje o swoich przodkach w wersji elektronicznej na stronie www.genealodzy.pl.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution