101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Anna Gromska: 500+ przynosi wymierne efekty

Data publikacji: 29.09.2016 10:55
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

29.09.2016. Anna Gromska
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Po wprowadzeniu rządowego programu Rodzina 500 plus o 17% w skali całego kraju zmniejszyła się liczba osób korzystających z różnych form wsparcia oferowanych przez placówki pomocy społecznej. Jak powiedziała dyrektor wydziału Polityki Społecznej w urzędzie wojewódzkim Anna Gromska - te dane będą jeszcze weryfikowane w naszym regionie, ale już teraz widać, że pomoc finansowa przynosi wymierne efekty. Jak dodała, do poprawy sytuacji materialnej rodzin obok finansowego wsparcia przyczynia się także wzrost gospodarczy oraz spadające bezrobocie.

Dyrektor zauważyła jednak, że gdy porównuje się sytuacje z 2008 roku, gdy gospodarka naszego kraju również dynamicznie się rozwijała - to wówczas placówki opieki społecznej nie notowały spadku liczby osób korzystających z pomocy. To dowód na to, że pieniądze przekazywane w ramach programu 500 plus faktycznie zmieniają sytuację ekonomiczną polskich rodzin.

Jak dodała dyrektor, teraz ministerstwo będzie uzupełniać programy pomocowe o nowe elementy. Pracownicy socjalni mając mniej podopiecznych, będą więc mogli bardziej skoncentrować się na aktywnej pomocy najbiedniejszym i poszukać rozwiązań, które mogłyby skutecznie na stałe wyprowadzić ich z biedy. Rząd chce także wspomagać rodzicielstwo zastępcze oraz tworzyć w każdym powiecie domy samopomocy, z których będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

W naszym regionie jest kilkadziesiąt takich placówek, a kolejne powstaną w Połańcu, Kielcach i Starachowicach. Jeden z domów będzie skierowany do osób z autyzmem.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution