101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przyczynili się do rozwoju turystyki, otrzymali nagrody

Data publikacji: 05.10.2016 16:04
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
5.10.2016 Chęciny. Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. Wręczenie statuetki Wędrowiec Świętokrzyski

5.10.2016 Chęciny. Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. Wręczenie statuetki "Wędrowiec Świętokrzyski"
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Centrum Nauki Leonardo da Vinci, miasto i gmina Wąchock, Lokalna Organizacja Turystyczna Moc Ponidzia, a także Kompleks Świętokrzyska Polana i Piotr Lichota z Bałtowa – to tegoroczni laureaci "Wędrowca Świętokrzyskiego". Statuetki są przyznawane przez władze województwa świętokrzyskiego. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje, które przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności regionu dla turystów.

Burmistrz Wąchocka Jarosław Samela twierdzi, że turystów przyciąga tam przede wszystkim zespół klasztorny ojców Cysterstów. Od kilku lat, gmina stara się też rozwinąć turystykę weekendową. Coraz bardziej rozpoznawalny jest np. jesienny festiwal muzyki poważnej pt. "Muzyka w Opactwie”.

Za najlepszą atrakcję turystyczną uznano działające od września 2014 roku Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie można się dowiedzieć, jak działa ludzki organizm. Dyrektor Michał Piast dodaje, że do końca tego roku na ekspozycji pojawią się nowe elementy, pokazujące człowieka jako niewielki trybik w środowisku naturalnym. Będą to głównie eksponaty mechatroniczne, przy których trzeba będzie np. wykazać się siłą lub sprytem.

W ciągu trzech kwartałów tego roku, najważniejsze atrakcje turystyczne w regionie sprzedały o 20%  więcej biletów niż w całym 2015 roku. Wśród nich są Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Zamek w Chęcinach, JuraPark w Bałtowie i Święty Krzyż, który rocznie odwiedza ok. 250 tysięcy osób. Niewielki wpływ na wzrost sprzedanych biletów miały Światowe Dni Młodzieży.Najwyższe wyróżnienie, czyli "Superwędrowiec Świętokrzyski” otrzymały w tym roku Targi Kielce, za szczególne zasługi dla rozwoju turystyki biznesowej w regionie.

Nagrodzeni statuetką „Wędrowiec Świętokrzyski” 2016:

Przedsiębiorstwo turystyczne:
- Kompleks Świętokrzyska Polana
Osobowość turystyczna:
- Piotr Lichota – inicjator zawiązania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt" i prezes stowarzyszenia Delta
Atrakcja turystyczna:
- Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu k. Chęcin
 Gmina turystyczna
- miasto i gmina Wąchock
Organizacja turystyczna
- Lokalna Organizacja Turystyczna „Moc Ponidzia” z Buska-Zdroju
SuperWędrowiec Świętokrzyski :
- Targi Kielce

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution