101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

30 dawców z Ośrodka Dawców Szpiku Kostnego w Kielcach

Data publikacji: 13.10.2016 13:33
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

30 osób zarejestrowanych w Ośrodku Dawców Szpiku Kostnego w Kielcach zostało dawcami komórek macierzystych i dzięki temu uratowało życie innym osobom. Biorcami byli pacjenci z kraju i zza granicy, m.in. z Anglii, Szwecji, Bułgarii i Niemiec.

- Honorowym dawcą szpiku kostnego może być każda zdrowa i pełnoletnia osoba do 50. roku życia, która nie przechodziła choroby zakaźnej - przypomina Lidia Stalmasińska - kierownik działu marketingu i sprawozdawczości z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przy którym działa Ośrodek Dawców Szpiku. Dodatkowo ważne jest, by decyzja o przystąpieniu do rejestru potencjalnych dawców szpiku była w pełni przemyślana.

Osoba, która zakwalifikowała się do oddania swoich komórek macierzystych, poddawana jest badaniom. Dopiero gdy lekarz stwierdzi, że procedura nie zaszkodzi ani dawcy, ani biorcy pobierany jest szpik - wyjaśnia Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centrum. Jak dodaje, są dwa sposoby pobrania szpiku od dawcy. Jedna z nich, stosowana coraz rzadziej, polega na pobraniu przy znieczuleniu, komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Natomiast obecnie, częściej pobiera się szpik, przy pomocy separatora, z krwi obwodowej. Taki zabieg trwa od 3 do 4 godzin i jest bezbolesny.

Osoby, które chcą pomóc oczekującym na przeszczep komórek macierzystych, mogą w dni powszednie zarejestrować się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Ośrodek Dawców Szpiku Kostnego obejmuje swoim działaniem poza regionem świętokrzyskim także województwa podkarpackie, małopolskie, łódzkie i teren dawnego województwa radomskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution