101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Niezłomni" szukają mogił w zgórskich lasach

Data publikacji: 04.11.2016 20:39
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
04.11.2016 Zgórsko. Las. Wojciech Łuczak prezes Fundacji Niezłomni poszukuje szczątków rozstrzelanych Żołnierzy Wyklętych.

04.11.2016 Zgórsko. Las. Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni" poszukuje szczątków rozstrzelanych Żołnierzy Wyklętych.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkanaście osób z Fundacji Niezłomni przeczesywało dziś lasy koło Zgórska, by odnaleźć mogiły Żołnierzy Wyklętych. Poszukiwania nie zakończyły się powodzeniem, dlatego badacze powrócą na miejsce jutro rano. Jak powiedział prezes fundacji Wojciech Łuczak - do sprawdzenia jest nawet kilka hektarów lasu.

Prace prowadzone są przy wcześniej wytypowanych miejscach, a zaangażowanych w nie jest 10 osób. - Jeśli znajdziemy miejsce pochówku praktycznie od razu przystępujemy do prac ekshumacyjnych - dodaje prezes. Ziemia wciąż jest miękka, nie powinno być problemu w odkryciu jam, tym bardziej, że ciała nie były grzebane głęboko, w niektórych przypadkach to zaledwie 30 cm pod leśną ściółką - informuje.
 
Poszukiwacze używają przede wszystkim wykrywaczy metali, szukają między innymi łusek pocisków pochodzących z radzieckich karabinów i pistoletów, bo takiej broni używano w czasie egzekucji.
 
Do tej pory w Zgórsku odnaleziono szczątki ośmiu osób. Potwierdzono tożsamość czterech żołnierzy. Byli to członkowie podziemia antykomunistycznego: kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło ps. „Mały”. Tożsamość kolejnych ofiar jest w trakcie ustalania. Udało się dotrzeć do rodzin, które prawdopodobnie są ich krewnymi. Pobrany materiał porównawczy został przesłany do Bydgoszczy, gdzie znajduje się Instytut Genetyki Sądowej.

Prezes Fundacji „Niezłomni” podkreśla, że w Zgórsku może być pochowanych jeszcze około 40 osób, które wcześniej były przetrzymywanie w kieleckim więzieniu na Zamkowej. W ciągu dwóch lat Fundacja „Niezłomni” odnalazła w całym kraju szczątki 22 ciał żołnierzy różnych formacji podziemia antykomunistycznego. 18 osób zidentyfikowano i uroczyście pochowano.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution