101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojska obrony terytorialnej wzmocnią nasze bezpieczeństwo

Data publikacji: 18.11.2016 20:16
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

17.11.2016. Rola obrony terytorialnej we współczesnych systemach bezpieczeństwa. Konferencja w Ostrowcu
Fot. Radio Kielce

Naukowcy, specjaliści do spraw obronności oraz przedstawiciele wojska dyskutowali w Ostrowcu Świętokrzyskim nad rolą obrony terytorialnej we współczesnych systemach bezpieczeństwa. Międzynarodowa konferencja odbyła się w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości.

Senator i przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki przypomniał, że sejm uchwalił ustawę o wojskach obrony terytorialnej, więc jest to właściwy czas na ich tworzenie. Senator dodał, że w planie rządu jest utworzenie w całym kraju do 2022 roku 17 brygad wojsk obrony terytorialnej, które będą wspierały swoim działaniem lokalne społeczności oraz administrację samorządową w przypadku klęsk żywiołowych i kryzysów oraz będą współpracowały z wojskami operacyjnymi.

- Zasadniczym elementem tworzenia w Polsce wojsk obrony terytorialnej kraju jest zwrócenie uwagi na jej powszechność, stąd też współpraca z organizacjami i środowiskami paramilitarnymi, które pielęgnują tego rodzaju tradycje już od wielu lat. Myślę więc, że w obecnym czasie i zmieniających się warunkach bezpieczeństwa na świecie, tworzenie wojsk terytorialnych jest bardzo ważną sprawą i dobrym pomysłem programowym Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił senator.

Poseł Andrzej Kryj zauważył, że ostatnie wydarzenia na wschodnich granicach Ukrainy, czy te w Donbasie pokazują, że światowy i europejski pokój może być zagrożony, przez co obniża się nasze poczucie bezpieczeństwa. - Jest stara rzymska zasada: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Tworzenie obrony terytorialnej jest elementem przygotowywania się kraju na wypadek ewentualnej agresji z zewnątrz, ale także wzmacnianie sojuszy międzynarodowych i tworzenie silnych powiązań między krajami członkowskimi NATO oraz wzmacnianie siły obronnej armii poprzez zakup nowoczesnego sprzętu, który będzie trafiał do armii - dodał poseł. Podkreślił, że obronność kraju powinna być budowana na podstawie własnych zasobów, więc polskie zakłady zbrojeniowe powinny być głównym dostawcą dla polskiej armii.

Skarżyska spółka MESKO, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaprezentowała na konferencji sprzęt wojskowy, między innymi granatniki przeciwpancerne i amunicję.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution