101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Listy Adama Bienia z frontu w "Przystanku Historia"

Data publikacji: 29.11.2016 06:27
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

16.09.2016 Kielce. Otwarcie "Przystanku Historia", centrum edukacyjnego IPN przy ulicy Warszawskiej.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spektakl „Bień - 1920” w wykonaniu grupy teatralnej Staszowskiego Ośrodka Kultury zostanie dziś zaprezentowany w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Przedstawienie powstało na podstawie autentycznych i bardzo starych, liczących prawie sto lat, listów dwojga młodych ludzi - mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej. Będzie to dość nietypowy spektakl. Zawiera bowiem listy z frontu bolszewickiej wojny 1920 r. wysyłane przez ochotnika, dwudziestoletniego Adama Bienia z Ossali do osiemnastoletniej Zosi z Sandomierza i jej listy do niego. Korespondencja nie była w całości nigdzie publikowana, a udostępniła je córka Hanna Bień - Bielska, informuje naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita. Na podstawie tych listów ukazana jest droga młodego człowieka do dojrzałości, odpowiedzialności za Ojczyznę. Pokazane też jest w dość dramatyczny sposób, jak silne piętno na młodym człowieku wywiera wojna - zaznaczyła Dorota Koczwańska-Kalita.

Adam Bień był prawnikiem, politykiem, pisarzem i ludowcem. Współorganizował Związek Młodzieży Wiejskiej RP oraz amatorski ruch teatrów wiejskich. W czasie II Wojny Światowej uczestniczył w ludowej konspiracji, od 1943 r. był pierwszym zastępcą Delegata Rządu na Kraj, a od 1944 r. ministrem  członkiem Krajowej Rady Ministrów. Był też jednym z szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego sądzonych w moskiewskim procesie w czerwcu 1945 roku. Został skazany na pięć lat więzienia.

Pierwsza odsłona spektaklu odbędzie się o godzinie 11.00. Zaproszona została na niego młodzież szkolna. Po przedstawieniu odbędzie się dyskusja połączona z warsztatami teatralnymi.

Po raz drugi przedstawienie zostanie też zaprezentowane wszystkim chętnym po południu o godzinie 17.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution