101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jaka przyszłość klas sportowych i językowych?

Data publikacji: 06.12.2016 17:03
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Informator dotyczący przyszłości klas sportowych i językowych, które funkcjonują w gimnazjach przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od przyszłego roku szkolnego gimnazja będą wygaszane. Ani dyrektorzy, ani rodzice nie wiedzą czy w danej gminie powstanie dla nich alternatywa na przykład w szkołach podstawowych.

Jak mówi Jolanta Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Kielcach, prowadzone w gimnazjum klasy sportowe o specjalności piłka nożna sprawdziły się i dobrze by było, gdyby zostały przeniesione do szkoły podstawowej, która działa w tym samym budynku. - Chłopcy mają gdzie trenować, pod drugiej stronie ulicy jest świetne boisko. Bardzo bym chciała, żeby po reformie te klasy sportowe dalej funkcjonowały, bo one się sprawdziły – twierdzi Jolanta Zaucha.

MEN dopuszcza między innymi by na miejscu gimnazjum utworzyć liceum lub szkołę podstawową, gdzie klasy językowe bądź sportowe dalej mogłyby funkcjonować. Możliwe jest też przeniesienie ich do innej placówki oświatowej. Jak mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc, to drugie rozwiązanie najpewniej zostanie wprowadzone w życie w przypadku gimnazjów samodzielnych. Przykładem może być Gimnazjum nr 7, które prowadzi zarówno klasy sportowe jak i językowe.

- Szkoła znika, pytanie co z zespołem świetnych fachowców, którzy teraz tam pracują. My chcemy, żeby w Kielcach były dalej klasy specjalizujące się w piłce ręcznej oraz klasy z rozszerzoną nauką języka niemieckiego. Więc cały zespół tych nauczycieli będziemy musieli przenieść do jakiejś szkoły podstawowej.

Ale wcześniej musimy poinformować rodziców, która placówka przejmie w przyszłości klasy sportowe i językowe z „Siódemki” – tłumaczy Andrzej Sygut.

Do której szkoły przeniesione zostałyby klasy z gimnazjum na Słonecznym Wzgórzu powinniśmy wiedzieć w połowie grudnia. Wtedy władze Kielc zamierzają przedstawić projekt zmian w sieci szkół.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution