101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Peron już czynny, chodnik w planach

Data publikacji: 12.12.2016 15:07
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
12.12.2016 Kielce. Peron Kielce Czarnów.

12.12.2016 Kielce. Peron Kielce Czarnów.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Władze Kielc ponownie starają się odkupić od prywatnych właścicieli działki niezbędne do tego, aby powstał fragment ulicy i chodnik pozwalający podróżnym na komfortowe dotarcie do przystanku kolejowego Kielce Czarnów na osiedlu Ślichowice.

Jak informowaliśmy, od wczoraj zatrzymuje się na nim kilka pociągów dalekobieżnych. Pojechać można nimi między innymi do Warszawy, Krakowa i Olsztyna. Wkrótce do dyspozycji pasażerów będą nowe perony, których budowa już się rozpoczęła.

Filip Pietrzyk, dyrektor Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w kieleckim ratuszu, nie ukrywa, że zmobilizowało to ratusz do kolejnej próby odkupienia działek. Rozmowy już się rozpoczęły. Z większością osób udało się dojść do porozumienia. W przypadku najbardziej opornych ratusz zastosuje ustawę o szczególnych zasadach realizacji inwestycji drogowych, która oznacza że grunty zostaną wycenione i wykupione nawet wbrew woli ich posiadaczy.To kolejna próba budowy chodnika pomiędzy ulicą Massalskiego a przystankiem kolejowym Kielce Czarnów. Pierwszą podjęto kilka lat temu przy okazji uruchomienia pociągu kursującego pomiędzy Ślichowicami i głównym kieleckim dworcem. Pasażerowie nie byli nim zainteresowani i kolejarze zdecydowali o likwidacji połączenia. Ratusz z kolei zrezygnował z odkupu terenu na którym miałby powstać chodnik.

Filip Pietrzyk deklaruje, że tym razem tak nie będzie. Projekt połączenia ulicy Massalskiego z przystankiem Kielce Czarnów jest już opracowywany. Niewykluczone że zmieni on także nazwę na Kielce Ślichowice, która będzie odpowiadała jego lokalizacji. Karol Jakubowski z zespołu prasowego spółki PKP PLK informuje, że to możliwe. Wyjaśnia, że zdecydować o tym mogą miejscy radni zgłaszając taką potrzebę.

Dodaje, że w tym roku w ten sposób zmieniona została między innymi nazwa stacji Stargard Szczeciński na Stargard. Wylicza, że związane z tym koszty, obejmujące między innymi wymianę tablic informacyjnych, wyniosły około 10 tys. zł.

Dariusz Kozak, przewodniczący kieleckiej rady miasta, przyznaje, że zmiana nazwy przystanku kolejowego to dobry pomysł. Obiecał, że zainteresuje tą kwestią miejskich radnych oraz prezydenta Kielc.

Jak informowaliśmy, Kielce Czarnów to jeden z wielu przystanków kolejowych, które mają zostać przebudowane w województwie świętokrzyskim. Spółka PKP PLK zamierza zmodernizować przystanki przy liniach kolejowych Skarżysko Kielce Kozłów oraz Skarżysko Sandomierz.

Zakładają one dostosowanie wszystkich stacji i przystanków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poprawi się także estetyka tablic informacyjnych na peronach. Na ten cel kolejarze zamierzają przeznaczyć ponad 31 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution