101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Więzień namalował obraz do żywej szopki

Data publikacji: 14.12.2016 19:17
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
14.12.2016 Kielce. Osadzeni w areszcie śledczym malują obrazy.

14.12.2016 Kielce. Osadzeni w areszcie śledczym malują obrazy.
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Obrazy wykonane przez więźnia z aresztu na kieleckich Piaskach ozdobią szopkę bożonarodzeniową, przygotowywaną przy parafii Ojców Kapucynów w Kielcach. Będą to wizerunki Matki Boskiej i świętego Józefa.

Szopka, od kilku lat budowana jest z inicjatywy Władysława Burzawy, wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Jak mówi, pomysł aby w tym roku w przygotowania zaangażować więźniów, przyszedł mu do głowy podczas audiencji u papieża Franciszka, w której brał udział miesiąc temu w Watykanie. Ojciec Święty powiedział wtedy, że w Roku Miłosierdzia powinniśmy zwracać szczególną uwagę na tych, o których normalnie nie pamiętamy, miedzy innymi więźniów. Radny uznał, że może wśród osadzonych znajdzie się osoba, która zechce zaangażować się w powstanie szopki. O pomoc w znalezieniu odpowiedniej osoby poprosił władze aresztu.

Jak się okazało, akces zgłosił Michał z Końskich, odsiadujący od dwóch lat karę za paserstwo. Malowania nauczył się podczas pobytu w Grecji. Jak przyznał, cieszy się, że może zająć się wykonaniem obrazów, ponieważ dzięki temu przestaje myśleć o więzieniu, tym bardziej w okresie świąt, który jest dla osadzonych najtrudniejszy.

W żywej szopce przy ul. Warszawskiej będzie można zobaczyć m. in. kozy, owce, świnki wietnamskie, bażanty złociste, a być może także lamy i osła. Kielczanie mogą się włączyć w upiększanie stajenki, np. przynosząc bombki i łańcuchy do przystrojenia choinek. Po Pasterce, do szopki zostanie uroczyście przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus, poświęcona przez papieża Franciszka. Wtedy żywa szopka zostanie oficjalnie otwarta.

obraz

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution