101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sandomierz upamiętnił Przemysława Gosiewskiego

Data publikacji: 18.12.2016 16:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Przemysława Gosiewskiego na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu
Sandomierz. 18.12.2016 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

W Sandomierzu odsłonięta została tablica upamiętniająca Przemysława Gosiewskiego - wicepremiera i posła Prawa i Sprawiedliwości, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Umieszczono ją na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, której Przemysław Gosiewski był współtwórcą.

Inicjatorem ufundowania tablicy jest Robert Pytka, kanclerz uczelni. Jak powiedział, to rodzaj hołdu i podziękowania dla człowieka, który tak wiele zrobił dla młodych ludzi z Sandomierza i okolic. Uczelnia powstała z myślą o tych, których nie byłoby stać na studia w większym mieście, z dala od miejsca zamieszkania.

Poseł PiS Marek Kwitek stwierdził, że inicjatywa uczelni to bardzo dobry pomysł. Przypomniał, że gdyby nie pomoc Przemysława Gosiewskiego mogłoby nie dojść do utworzenia tego podmiotu, ponieważ w niedalekim sąsiedztwie tj. w Tarnobrzegu działała już podobna szkoła wyższa.

W uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia tablicy wzięła udział rodzina Przemysława Gosiewskiego: matka Jadwiga, syn Miłosz i żona Beata Gosiewska- poseł do Parlamentu Europejskiego. Radiu Kielce powiedziała, że ufundowanie i odsłonięcie tablicy odczytuje jako bardzo szczery gest. - Dużo ludzi mówi o swojej przyjaźni z moim śp. mężem, a inni nie mówią, tylko robią i dla mnie to jest wyraz prawdziwej przyjaźni" - stwierdziła parlamentarzystka.

Jadwiga Gosiewska powiedziała, że dla całej jej rodziny ważne jest kontynuowanie pamięci o jej synu. Dzieje się to dzięki kolejnym tablicom pamiątkowym, powstają epitafia, ona sama napisała książkę pt. ”Mój syn, Przemko”. W całej Polsce organizowane są wystawy prezentujące życiorys i działalność polityczną Przemysława Gosiewskiego. Taką ekspozycję otwarto dzisiaj w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu. Wystawa nosi tytuł „Dla Ciebie Polsko Ojczyzno Moja, Przemysław Gosiewski 1964- 2010”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution