101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Własnoręcznie robione ozdoby na kiermaszu w Ciekotach

Data publikacji: 18.12.2016 18:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
18.12.2016 Ciekoty. Kiermasz świąteczny.

18.12.2016 Ciekoty. Kiermasz świąteczny.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tradycyjne ozdoby świąteczne, bombki, stroiki i łańcuchy choinkowe można było kupić dziś w Ciekotach. W tamtejszym Centrum Edukacyjnym Szklany Dom odbył się kiermasz świąteczny. Swoje wyroby prezentowała Monika Iwan z Pracowni Ceramiki Regionalnej „Cemi” w Świętej Katarzynie.

- Przygotowałam między innymi ceramiczną biżuterię, ale też rzeczy bardziej użytkowe, miseczki, wazony ozdoby choinkowe. Inspiruję się głównie tradycją regionu, czerpię ze wzorów zapasek świętokrzyskich – opowiadała Monika Iwan.

Własnoręcznie robione bombki i inne ozdoby choinkowe prezentowały też członkinie z zespołu Kopcowianki. Jak mówiła Anna Michta, część wzorów jest tradycyjnych, ale niektóre są nowe.

Podczas kiermaszu można było spróbować również świątecznych dań regionalnych. Krokietami, pierogami i kapustą z grochem kusiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Brzezinianki”. Jak mówi Teresa Sokołowska, z kiermaszu w Ciekotach nikt wyjść głodny nie powinien.

- Mamy między innymi pierogi z boczniakami i kapustą, krokiety. No i oczywiście naszą kapustę z grochem z Brzezinek. Gotuje się osobno groch, osobno kapustę. Później się daje margarynę, wszystkie przyprawy, trochę ziemniaków i to wszystko się miesza – zachwalała Teresa Sokołowska.

Stroików, bombek czy łańcuchów choinkowych nie trzeba było kupować. Każdy chętny mógł nauczyć się sam je robić, jeśli wziął udział w rodzinnych warsztatach tworzenia ozdób choinkowych, które przygotowali organizatorzy kiermaszu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution