101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowa świąteczna wystawa w Sandomierzu

Data publikacji: 20.12.2016 15:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Świąteczną wystawę otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Można na niej oglądać m.in. ryciny dawnych mistrzów dotyczące zwiastowania, Bożego Narodzenia, czy ucieczki Świętej Rodziny. Prace pochodzą z 17 i 18 wieku. Wykonane zostały w różnych technikach.

Na wystawie pokazana została bardzo wymowna akwarela pt. "Pokłon Trzech Króli” z 1917 roku autorstwa Mariana Jana Kopińskiego, gdzie symboliczny hołd Jezusowi i Matce Bożej składają zasłużeni dla państwa polskiego i Kościoła królowie: Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki, Stefan Batory. Na drugim planie można rozpoznać bohaterów związanych z naszymi zrywami narodowymi: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego, żołnierzy husarii i postać zesłańca.

Na ekspozycji są również oryginalne zapisy nutowe kolęd i pastorałek pochodzące z nieistniejącego już w Sandomierzu zakonu sióstr benedyktynek oraz formy do wypieku opłatków z 17 i 18 wieku. Są to żelazne szczypce zwane też "żelazkami”. Uwagę zwraca bogata kolekcja pocztówek świątecznych z lat 1902-1938 oraz kartki bożonarodzeniowe z okresu stanu wojennego - powiedziała kustosz Urszula Stępień.

Na wystawie można także obejrzeć barokową szopkę wykonaną w 17 wieku dla kościoła św. Ducha w Sandomierzu. Ubiory postaci, które się tam znajdują, nawiązują do stroju polskiej szlachty z jego charakterystycznym elementem tj. pasem kontuszowym. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego i Biblioteki Diecezjalnej. Wystawa będzie czynna do Trzech Króli.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution