101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Jaki będzie rok 2017 dla regionu świętokrzyskiego? Jakie są prognozy gospodarcze? Co ważnego wydarzy się w miastach naszego województwa i jaki to będzie miało wpływ na ich rozwój i standard życia mieszkańców?

Odpowiedź na te pytania w specjalnym raporcie z 13 świętokrzyskich miast przygotowanym przez Polskie Radio Kielce. Informacje z Sandomierza, Staszowa, Ostrowca, Opatowa, Starachowic, Skarżyska, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowa, Jędrzejowa , Buska-Zdroju, Włoszczowy, Końskich oraz Kielc, który zaprezentujemy na naszej antenie w czwartek w specjalnym programie od godziny 9.30 do 17.00.

Kielce

Prawie 274 miliony złotych przeznaczono w tegorocznym budżecie Kielc na inwestycje. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to kwotę 1.381 złotych.

Najważniejsze tegoroczne inwestycje to m.in. budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 764 ( ulica Rotmistrza Witolda Pileckiego )na odcinku od skrzyżowania ul. Tarnowskiej z ul. Wapiennikową do Ronda Czwartaków, rozbudowa ul. Łopuszniańskiej, zakup 25 autobusów o napędzie spełniającym co najmniej normę Euro 6.


Ponadto w planach jest dalsza rozbudowa infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego wraz z przebiciem ulicy Olszewskiego do Zagnańskiej, budowa centrum komunikacyjnego w miejscu dworca PKS. rozpoczną się również prace związane z budową Centrum Kształcenia Praktycznego. Wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, przy ogrodzie botanicznym planowana jest budowa ośrodka badawczo rozwojowego rolnictwa.

Władze Kielc nie przewidują w tym roku zmian stawek podatkowych. Od 1 lutego zmienią się natomiast opłaty za wodę i ścieki. Cena metra sześciennego wody w przypadku stawek dla gospodarstw domowych spadnie o 13 groszy. Podrożeją natomiast opłaty za odprowadzanie ścieków. W sumie jednak opłata łączna będzie niższa o 1 grosz. Nowa taryfa będzie obowiązywała przez rok, a więc do końca stycznia 2018 roku. Obecnie mieszkańcy Kielc płacą za metr sześcienny wody 3 złote 63 grosze, a ścieków 5 złotych 79 groszy.

Z kolei stawki za ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki cieplnej do końca marca nie ulegną zmianie. O ewentualnych zmianach zdecyduje Urząd Regulacji Energetyki. W tej chwili nie wiadomo jak będzie decyzja. W ubiegłym roku stawki wzrosły o 0,13% i nie wykluczone, że w tym również taka korekta zostanie wprowadzona.

W Kielcach nie będzie podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Nadal bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1 złotych 50 groszy.

W tym roku w Kielcach nie zabraknie również atrakcyjnych imprez. Oprócz tych odbywających się tradycyjnie z pewnością numerem jeden będą Mistrzostwa Europy U21 w piłce nożnej, których współgospodarzem będą Kielce. Na Kolporter Arenie rozegrane zostaną trzy mecze: Szwecja   Anglia, Słowacja Anglia i Polska Anglia. Oprócz tego odbędzie się także Międzynarodowy Festiwal Bilardowy, w którym w ubiegłym roku uczestniczyło 200 zawodników z 21 krajów. Będzie też coś dla sympatyków sportów ekstremalnych, czyli Kadzielnia Sport Festiwal.


Z imprez kulturalnych tradycyjnie w ostatni weekend czerwca odbędzie się Święto Kielc.

Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w tym roku będzie koordynować nowa jednostka miejska, czyli Dom Kultury „Białogon”. Tradycyjnie również odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion oraz Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festiwal.

W planach jest również festiwal Kielce Rockują oraz festiwal z muzyką Gospel, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. 


Starachowice

Tegoroczny budżet Starachowic określany jest przez prezydenta miasta Marka Materka mianem inwestycyjnego. Zaplanowane w 2017 dochody oszacowano na 172 miliony, a wydatki na 181 miliony złotych. W przyszłorocznym planie finansowym miasta na inwestycje przeznaczono łącznie prawie 26 mln zł, z czego niespełna 14 mln ma być wydatkowane na drogi.


W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki inwestycyjne wynoszą 540 złotych - informuje Marek Materek.

Na osiedlu Południe przebudowane zostaną ulica Moniuszki na odcinku od ulicy Jana Pawła II do Południowej oraz ulica Smugowa od Moniuszki do Wiejskiej. Zmodernizowana zostanie także ulica Miodowa, przy której zbudowana zostanie kanalizacja deszczowa.

Kolejne inwestycje dotyczą przebudowy ulicy Jagodowej na osiedlu Las i ulicy Fryderyka Lempego na osiedlu Michałow, a także dróg lokalnych na osiedlu Majówka. Planowane jest także budowa kilkudziesięciu nowych miejsc parkingowych i tzw. zielonych podwórek.

Mieszkańcy Starachowic mogą być spokojni. Opłaty miejskie i podatki w tym roku nie zmienią się. Opłaty za odbiór odpadów komunalnych w przypadku nieruchomości, które prowadzą segregację wynosi 96 złotych na osobę za rok. Natomiast za odpady niesegregowane trzeba zapłacić rocznie 156 złotych.

Podatek gruntowy dla właścicieli firm wynosi w Starachowicach 71 groszy za metr kwadratowy. Z kolei podatek od nieruchomości dla właścicieli mieszkań - to 59 groszy za metr. Przedsiębiorcy muszą zapłacić 20 złotych i 68 gr. W lokalach, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne opłata za metr kwadratowy wynosi 4 zł i 65 gr, natomiast organizacje pożytku publicznego płacą 7 zł i 38 gr za metr kwadratowy.

Podatek rolny od 1 ha przeliczeniowego wynosi 110 zł. Stawka podatku leśnego wynosi natomiast 42 zł i 19 gr.

Starachowiczanie za środki transportu muszą płacić od 550 do 1055 złotych. Z kolei opłata za wodę w przypadku gospodarstw domowych wynosi od 3 zł 76 gr za metr sześcienny do 5 zł 12 gr w zależności od ujęcia. Za ścieki trzeba zapłacić 6 zł 97 gr. Bilet komunikacji miejskiej w Starachowicach kosztuje 2,50 zł, ulgowy natomiast 1 zł 25 gr.

Jeśli chodzi o planowane wydarzenia kulturalne przygotowywane są w Starachowicach koncerty muzyki pop oraz imprezy sportowe zarówno lokalne, jak i o ogólnopolskiej randze. Wiele z nich odbywa się w mieście cyklicznie. Takim wydarzeniem jest spotkanie biegaczy pod hasłem "Mania biegania" - mówi prezydent Starachowic Marek Materek.  

Imprezą, organizowaną cyklicznie w Starachowicach jest także Jarmark u Starzecha, podczas którego prezentują się zespoły folk, pop i rock. Na placu Muzeum Przyrody i Techniki odbywają się targi sztuki i rzemiosła, można też zwiedzać stałe ekspozycje muzealne.


Ponadto w mieście odbywają się Ogólnopolskie Młodzieżowe Spotkania z Muzyką Dawną "MUSICA ANTIQUA-CANTORES SCHOLARES" - przypomniał Marek Materek. 23 lutego odbędzie się Gala Operowo-Operetkowa z udziałem gwiazd europejskiego formatu.

Starachowickie Centrum Kultury tworzy w tym roku „Muzyczne Starachowice”. To inicjatywa, która ma pobudzić kulturalnie lokalną społeczność. Chodzi o to, by wspólnie pod kierunkiem instruktorów organizować koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

We wrześniu planowany jest w Starachowicach festiwal Hip-hopu. Jego gwiazdą ma być zespół Enej.


Sandomierz

W Sandomierzu najważniejszą inwestycją, która zrealizowana będzie w tym roku jest przebudowa Placu 3 Maja, co będzie kosztować ok. 2 mln zł. Jak stwierdził burmistrz Marek Bronkowski, to bardzo ważne przedsięwzięcie ponieważ po wielu latach uporządkowany zostanie teren, przywrócona będzie jego pierwotna funkcja rekreacyjna, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru handlowego Placu 3 Maja.Wybudowany zostanie pawilon, w którym będzie miejsce na 18 boksów dla kupców.

Oprócz tego na Placu pojawi się m.in. fontanna, ławeczki oraz plac zabaw. Inwestycja zostanie ukończona we wrześniu. Ponadto wśród zadań, które będą rozpoczęte i zakończone w tym roku burmistrz wymienia nadbudowę budynku stadionu miejskiego. Zdecydowano się na to ze względu na liczne przecieki tarasu widokowego. W nowej części budynku znajdą się pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna na 300 miejsc. 

Także w tym roku dojdzie do budowy ronda u zbiegu ulic Armii Krajowej z Mickiewicza. Miasto zrealizuje to wspólnie z powiatem. W planach jest ponadto rozpoczęcie modernizacji parku miejskiego oraz budowa parku osiedlowego przy ul. Baczyńskiego. Budżet inwestycyjny Sandomierza na ten rok wynosi ponad 7 mln złotych. Ne jednego mieszkańca przypada kwota 482 złotych.


Podatki lokalne i inne opłaty nie ulegają w Sandomierzu zmianie w porównaniu do 2016 roku. Planowane jest obniżenie ceny za energię ciepła z tytułu oszczędności, jakie wypracowała Sandomierska Grupa Zakupowa. Od maja stawki dla mieszkańców powinny ulec zmniejszeniu o ok. 4 procent. Burmistrz nie przewiduje zmian w cenie biletów komunikacji miejskiej ani w opłatach za wodę i ścieki.

Tegoroczny kalendarz wydarzeń artystycznych i sportowych jest bogaty, zapisano w nim m.in. najbardziej charakterystyczne dla Sandomierza imprezy. Należy do nich np. Festiwal ”Muzyka w Sandomierzu”, Jarmark Jagielloński, Festiwal Filmów Niezwykłych, Festiwal Sera, a także triathlony ziemi sandomierskiej, turniej hokejowy czy morsowanie w Wiśle. Nowością będzie turniej scrabble.


Skarżysko Kamienna

Skarżysko-Kamienna planuje przeznaczyć w 2017 roku na wydatki majątkowe blisko 20 milionów złotych. Stanowi to 12 procent tegorocznego budżetu miasta. Za te środki zrealizowanych zostanie 16 zadań inwestycyjnych wieloletnich oraz 36 zadań rocznych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca na inwestycje przekazanych zostanie 430 zł.

Do najważniejszych należą inwestycje drogowe zwłaszcza budowa ulicy Kościelnej na odcinku od Warszawskiej i Długiej. Na ten cel władze Skarżyska uzyskały rządową dotację w wysokości 1 miliona 200 tys zł.

Gmina Skarżysko Kamienna stara się także o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na modernizacje oświetlenia ulicznego, rewitalizację osiedla Zachodnie i dzielnicy Dolna Kamienna, termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz budowę kanalizacji na osiedlu Bzinek.

Opłaty miejscowe w Skarżysku pozostaną na tym samym poziomie. Stawka za wodę dla gospodarstw domowych wynosi 3 zł i 53 gr brutto, a dla pozostałych podmiotów 4 zł i 82 gr. Za ścieki gospodarstwa domowe będą płacić 5 zł i 68 gr za m3 , a pozostali odbiorcy 5 zł i 99 gr. Śmieci segregowane to 8 zł od mieszkańca, zaś nie segregowane 12 zł.
Końskie

Najważniejsze tegoroczne inwestycje w Końskich będą dotyczyć remontów dróg w mieście oraz dwóch planów rewitalizacji. Jak poinformował burmistrz miasta Krzysztof Obratański z komunikacyjnego punktu widzenia istotny będzie remont dróg wewnętrznych w obrębie dawnego zakładu przemysłowego Zantal. Na tym terenie działa kilkadziesiąt firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 1200 osób. Dzięki remontom powierzchnia przeznaczona na działalność gospodarczą ma zyskać na atrakcyjności. Koszt remontu to 2 miliony 100 tysięcy złotych.

Drugą ważną inwestycją drogową jest przedłużenie ulicy Hubala. Odcinek, miałby skomunikować centrum z osiedlem „Robotnicza”, a przy okazji ułatwić dojazd do ogródków działkowych w południowej części miasta oraz usprawnić wyjazd z miast w kierunku Kielc. Szacowany koszt przeprowadzeni inwestycji to 1milion 800 tysięcy złotych.  

Poza tym miasto przygotowało dwa projekty rewitalizacji. Pierwszy dotyczy zabytkowego rynku. Po rozstrzygnięciu konkursu na koncepcję architektoniczną centrum Końskich gmina zleciła zwycięzcy wykonanie dokumentacji projektowej. Do końca marca 2017 r. ma być gotowa, co pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych. W ramach projektu z rynku ma zostać wyprowadzony ruch samochodów osobowych. Koszt to około 10-12 milionów złotych, a miasto chce pozyskać pieniądze na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kolejnym ważnym projektem jest rewitalizacja zalewu w Sielpi. Dla tego projektu kluczowe znaczenie ma decyzja środowiskowa, jeżeli nie zaskarżą jej ekolodzy, to prace nad odtworzeniem czaszy zbiornika sielpiańskiego i towarzyszącymi temu budowlami wodnymi mogą rozpocząć się już jesienią 2017. Jak tłumaczy burmistrz Obratański rewitalizacja miałby polegać na oczyszczeniu go oraz zabezpieczaniu przed ponownym zamuleniem. W ramach inwestycji mają zostać wybudowane przepust dolny, który ma zabezpieczyć przed osadzaniem się na dnie zbiornika kolejnych namułów oraz tzw. łapacz rumoszu czyli przegroda stała na wejściu rzeki Czarnej Koneckiej do zbiornika. Koszt inwestycji, to około 26 milionów złotych.Na 2017 rok w Gminie Końskie zaplanowano 125,5 miliona złotych rocznych dochodów, a także nieco ponad 129,5 miliona złotych wydatków. Deficyt ma pokryć emisja obligacji, a wśród wydatków kilka milionów to kwota dotycząca spłaty dotychczasowego zadłużenia gminy.
Większość opłat lokalnych pozostanie na niezmienionym poziomie. Dotyczy to miedzy innymi opłat za energię cieplną. Zmniejszy się natomiast podatek od środków transportu. Wciąż nie wiadomo jak w przyszłym roku będą wyglądać stawki za wodę.

Warto jednak zauważyć, że z raportu wysokości stawek opłat za wodę jaki publikowaliśmy w Radiu Kielce w październiku wynika, że gmina Końskie znajduje się na niechlubnym przedostatnim miejscu jeśli chodzi o cenę za metr sześcienny wody oraz doprowadzanie ścieków. W 102 sprawdzonych przez nas gminach drożej jest jedynie w Rytwianach w powiece staszowskim. W Gminie Końskie łącznie za wodę oraz ścieki należy zapłacić 14 złotych i 92 grosze. W tym 3 zł i 83 gr to opłata za wodę oraz 11 zł i 9 gr to koszt odprowadzania ścieków.

Krzysztof Obratański tłumaczy, że cena jest wysoka z powodu kosztownych inwestycji jakich podjęło się miasto polegających na rozbudowie sieci kanalizacyjnej w gminie oraz przebudowie oczyszczalni ścieków. Jego zdaniem dzięki temu gmina jest jedną z najlepiej skanalizowanych w województwie świętokrzyskim. Obecnie do sieci wodnokanalizacyjnej podłączonych tam jest 98% gospodarstw domowych.

Mieszkańcy nie narzekają na stawki podatków. Zwracają jednak uwagę na duży problem jakim jest brak komunikacji miejskiej. Z deklaracji burmistrza wynika, że w przyszłym roku podjęte zostaną próby odtworzenia komunikacji publicznej.

Przegląd kapel ludowych "Muzykanty" oraz "Konecki Wrzesień" to jak co roku dwa najważniejsze wydarzenia społeczno kulturalne w Końskich. Odbędą się one dopiero w drugiej połowie roku, natomiast, jak informuje Krzysztof Kowalski dyrektor koneckiego Domu Kultury, pierwsze wydarzenia kulturalne odbędą się już w tym tygodniu. W piątek w ramach Orszaku Trzech Króli z trzech parafii w mieście wyruszą osobne pochody prowadzone przez biblijnych królów: Kacpra, Melchiora oraz Baltazara. Każdy z nich będzie reprezentował inny kontynent: Azję Europe oraz Afrykę. Wszystkie trzy spotkają się przed Kolegiatom św. Mikołaja.

Jedną z najważniejszych imprez organizowanych w Końskich jest przegląd Muzykanty. Jak poinformował Roman Cieślak z koneckiego Domu Kultury będzie on organizowany już po raz trzynasty. Co roku udział w nim bierze nawet 100 uczestników nie tylko z naszego województwa. Oprócz tego jak co roku w sierpniu organizowane będą dni miasta. W tym wypadku organizatorzy deklarują, że na scenie będziemy mogli zobaczyć gwiazdę ogólnopolskiego formatu. W poprzednich latach na imprezie promującej Końskie wystąpili miedzy innymi Kasia Kowalska, Urszula czy Coma. Podobnie ma być też teraz jednak szczegółów na razie nie ma.
Włoszczowa

Zgodnie z przyjętym pod koniec roku budżetem we Włoszczowie rozpoczną się ważne dla miasta i gminy inwestycje. Przeznaczono na nie 9,5 miliona złotych. Spora część pieniędzy zostanie przeznaczona na inwestycje drogowe. Przebudowane zostaną ulica 1-go Maja oraz droga powiatowa w Koniecznie. Obie inwestycje będą finansowane przy współudziale Powiatu Włoszczowskiego.


Miasto planuje też budowę przedszkola z oddziałem żłobkowym oraz budowę 2 boisk sportowych przy Zespołach Szkół we Włoszczowie. Zaplanowano także termomodernizację obiektów użyteczności publicznej szkół we Włoszczowie, Czarncy i Kurzelowie oraz przedszkola i dachu w Domu Kultury.

Jak informuje burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, miasto liczy, że część inwestycji uzyska dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Chodzi o budowę wodociągów w miejscowościach Jeżowice, Gościęcin i Sielpia. Gmina planuje też zaciągnąć niewielki kredyt. Jednak jak zaznacza Grzegorz Dziubek budżet na ten rok jest najwyższy w historii wynosi ponad 70 milionów złotych i może uda się zrealizować inwestycje bez zaciągania kredytu.

Podatki lokalne we Włoszczowie nie zmienią się. Na takim samym poziomie pozostają podatki od nieruchomości, środków transportowych i podatek rolny. O 60 groszy natomiast wzrosną opłaty za ścieki. Stawka będzie wynosiła 5 zł i 71 gr za m3. Bez zmian będzie natomiast opłata za wodę. Opłata za centralne ogrzewania dostarczane przez Stolbud spadła już o 8 procent, ale niewykluczone, że mieszkańców w tym roku będzie czekała kolejna obniżka. Jest to związane z modernizacją sieci przesyłowej.

We Włoszczowie tradycyjnie odbędzie się w 24. Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek. Planowane są Dni Włoszczowy, gmina myśli także o imprezie dożynkowej. Finansowo wspierane są również małe inicjatywy lokalne jak festyny czy koncerty w mniejszych miejscowościach.

 


 

Opatów

Opatów ma szeroki plan inwestycyjny. Ale, jak informuje burmistrz Andrzej Chaniecki, skala inwestycji jest uzależniona od środków, jakie pozyska gmina z dotacji państwowych i unijnych. Burmistrz dodaje, że ma nadzieję, iż ten rok rozpocznie się od budowy zakładu opiekuńczo - leczniczego w budynku po byłej szkole w Brzeziu. Wartość inwestycji to ponad 5mln zł.

- Spodziewamy się, że do końca stycznia otrzymamy listę projektów, które się zakwalifikowały do dofinansowania i wykonania. Jest to bardzo ważny projekt ze względów społecznych, ponieważ na terenie gminy i powiatu opatowskiego nie ma tego typu placówki, a z danych zebranych podczas przygotowania do tego projektu, średnio 60 mieszkańców powiatu przebywa w zakładach opiekuńczo - wychowawczych znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego i regionów ościennych, zatem potrzeba tego typu obiektu jest bardzo duża - mówi burmistrz miasta. Placówka ma przyjmować 30 pacjentów, a jeśli projekt zostanie pozytywnie zaakceptowany, to umowa na budowę zostanie podpisana w połowie roku.

Drugim projektem jest zaadaptowanie pomieszczeń na mieszkania socjalne, których koszt to około 1mln 400 tyś zł, z czego prawie 1 mln będzie pochodzić z dofinansowania. Priorytet będą miały rodziny wielodzietne. Kolejną inwestycją jest przygotowanie sal lekcyjnych matematyczno - fizycznych i modernizacji obiektów sportowych w szkołach nr 1 i nr 2.

12 mln zł pochłonie modernizacja oczyszczalni ścieków, która ma już ponad 20 lat. Niezbędne jest jej dostosowanie do wymaganych warunków zarówno pod względem technicznym jak i biologicznym.

W ramach programu rewitalizacji miasto chce zbudować basen. Nowy obiekt powinien się zdaniem burmistrza wpisywać w infrastrukturę turystyczną. Obecnie mieszkańcy Opatowa, aby popływać na basenie, muszą się udać do Ożarowa, Baćkowic lub Ostrowca.

Jeśli chodzi o dochody gminy ratusz opatowski stawia przede wszystkim na ściągalność należnych podatków. Stawki podatków gruntowych, rolnych i od nieruchomości utrzymują się w ostatnich latach na tym samym poziomie. Jeśli chodzi o opłaty za media, propozycje stawek podaje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które ma na to czas do końca pierwszych dni kwietnia. Jednak jak podkreśla burmistrz, gmina nie przewiduje zmian w opłatach za podstawowe media i zostaną one na tym samym poziomie co w roku ubiegłym.

Obecnie obowiązujące opłaty na przykład za wodę i ścieki w Opatowie to 3 zł i 89 gr za wodę dla gospodarstw domowych i 4 zł i 97 gr dla podmiotów gospodarczych. Stawka za ścieki jest taka sama dla obu grup i wynosi 5 zł i 35 gr.

Ważnym wydarzeniem w tym roku w Opatowie będzie 550-lecie Klasztoru Ojców Bernardynów. Z tej okazji gmina wydała kalendarz na 2017 rok ze zdjęciami klasztoru. Ponadto, jak informuje Andrzej Chaniecki, ten rok będzie obfitował w wiele wydarzeń społeczno-kulturalnych.   Zorganizowane zostaną coroczne obchody bitwy opatowskiej, koncert z okazji dnia kobiet, opatowska gala taneczna. W kwietniu będą miały miejsce eliminacje ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, później planowane są dożynki parafialne a we wrześniu rozpoczęcie roku artystycznego w opatowskim Ośrodku Kultury.

 


 

Jędrzejów

Jędrzejów zaczyna w tym roku inwestycje finansowane ze środków Unii Europejskiej. Jedną z najważniejszych będzie kontynowanie rewitalizacji i przebudowy infrastruktury drogowej dzielnic „Zamoście” i tak zwanej za „9 torem”. Do tej pory zainwestowano tam 7 milionów złotych. W tym roku przewidziano dalsze prace przy kanalizacji i odwodnieniu. Zaplanowano też budowę oświetlenia ulicy Kolejowej. W sumie prace wyniosą kolejne 5 miliony złotych.

Rok 2017 to kolejne prace związane z terenami przeznaczonymi na inwestycje w ramach Krakowskiej Strefy Ekonomicznej i Krakowskiego Parku Technologicznego. Planowane jest uzbrojenie terenu pod inwestycje i włączenie kolejnych 44 hektarów nowych działek. Koszt to około 8 milionów złotych z 3 milionowym wkładem gminy Jędrzejów.

Następna inwestycja, jak informuje burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, to przebudowa Rynku. Dokumentacja techniczna zostanie przekazana gminie w marcu. Przeznaczono na to w tym roku pół miliona złotych. Remont rozpocznie się na początku 2018 roku. Miasto i gmina Jędrzejów planuje też w 2017 roku kosztem 5 milionów zł przebudowę 2 hal sportowych i budowę 5 boisk. W tym roku przebudowana będzie też dawna świetlica kolejowa przy kolejce wąskotorowej na potrzebę mieszkań chronionych wraz z zapleczem rehabilitacyjnym.

Podatki w Jędrzejowie nie zmienią się. Spowodowane jest to zeszłoroczną deflacją. Podatek rolny pozostaje na poziomie sprzed 3 lat. Czynsze w lokalach komunalnych też nie ulegną zmianie pozostaną na poziomie około 3 złotych za m2. Zmiana może nastąpić dopiero pod koniec roku. Opłaty za wodę i ścieki pozostaną na poziomie ustalonym w zeszłym roku. Utrzymane zostaną też bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla seniorów.

Gmina Jędrzejów przeznaczy w tym roku o 40 tys. złotych więcej na sport. Obecnie trzy kluby piłkarskie otrzymują około 500 tysięcy złotych.

W tym roku odbędzie się 6. edycja Festiwalu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Pociąg do Piosenki” (Wagonowe Tra La La Ciuchci Expres Ponidzie). Sztandarowe wydarzenie, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpocznie się w pierwszy weekend wakacji. Koncerty będą odbywać się w Klasztorze Cystersów i potrwają do końca lata.

W lutym zaplanowano Dni Miasta z wręczeniem nagrody Jędrzejowianina Roku, a w czerwcu Dni Jędrzejowa. 

 


 

Busko - Zdrój

W Busku Zdroju planuje się wiele inwestycji. Cześć z nich jest już realizowana, część będzie rozpoczęta w tym roku, ale ze względu na ich rozmach wiele zakończy się dopiero za kilka lat. W tym roku -  jak informuje zastępca burmistrza Buska, Tomasz Mierzwa, rozpoczęta zostanie przede wszystkim przebudowa, modernizacja i rozbudowa uzdrowiskowej części miasta. Dbałość o uzdrowisko jest bardzo ważna, bo Busko z uzdrowiska słynie.

W Starym Parku zostaną wymienione alejki, oświetlenie i mała architektura. W nowym Parku Uzdrowiskowym zaś rozpocznie się w tym roku budowa tężni. Obok obiektu mającego służyć do zażywania inhalacji stanie mały Dom Zdrojowy, gdzie będzie pijalnia wód, oranżeria i mała tężnia całoroczna.

Jak poinformował Tomasz Mierzwa Busko czeka w ciągu najbliższych lat rewolucja komunikacyjna. W części uzdrowiskowej zmodernizowane zostaną wszystkie ciągi piesze, stworzony zostanie system parkingów, a kuracjusze poruszać się będą elektrycznymi busami. Władze miasta planują również ograniczenie ruchu pracowników sanatoriów, którzy dowożeni będą do pracy bezpłatną komunikacją. 

Budżet Buska Zdroju został przyjęty przez Radę Miasta już w ubiegłym roku. Zdaniem zastępcy burmistrza Buska, Tomasza Mierzwy, daje to więcej czasu na realizację zamierzonych zadań. Ale budżety domowe powinni zaplanować także i mieszkańcy. Czy ich portfele nie będą cieńsze niż rok temu? Jak zapewnia Tomasz Mierzwa  mieszkańcy miasta nie powinni odczuć podwyżek. Ceny za wodę i opłaty wynikające z podatków pobieranych przez gminę wzrosną o 1, 2 lub najwyżej 3 procent. Brak dotkliwych podwyżek i rozmach inwestycyjny możliwy jest dzięki niewielkiemu zadłużeniu miasta. Dług wynosi około 4 procent. Busko zawdzięcza to racjonalnemu wydatkowaniu pieniędzy i korzystania z wielu programów unijnych.

Busko Zdrój jest bardzo specyficznym miastem. Władze muszą dbać o mieszkańców, ale jednocześnie muszą czynić starania, by miejsce było atrakcyjne dla kuracjuszy. W Busku leczy się: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, dolegliwości reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie oraz osteoporozę i choroby skóry. Pacjentom jednak należy zapewnić nie tylko opiekę medyczną, ale także rozrywkę, możliwość uprawiania sportu i relaks. Dlatego co roku organizowanych jest wiele słynnych nawet w Polsce imprez kulturalnych. Jak powiedział zastępca burmistrza Buska, Henryk Radosz, sztandarową imprezą jest cieszący się ogromnym powodzeniem u melomanów Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz. Renomę dzięki znakomitej obsadzie zyskuje również Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny „Lato z Chopinem”. Na konkurs przyjeżdża wiele młodych talentów z mocną obsadą pianistów z Japonii. W Busku odbędzie się również Ogólnopolski Festiwal Piosenki imienia Wojtka Belona gromadzący miłośników poezji śpiewanej.

W mieście można również aktywnie spędzić czas. Mieszkańcy i kuracjusze mogą korzystać ze skateparku umożliwiającego uprawianie sportów ekstremalnych na deskorolce, hulajnodze, rowerze BMX czy na rolkach. W tym roku zestaw zostanie uzupełniony o urządzenia do uprawiania street workoutu czyli wyczynowej gimnastyki. W Busku rozpocznie się też budowa parku linowego, który będzie się składał z 10 tras. Trasy będą miały różny stopień trudności od ekstremalnych do dziecięcych, jedna z nich zaprojektowana zostanie także z myślą o kuracjuszach. Teraz zimą czynne jest miejskie lodowisko.

 


 

Kazimierza Wielka

Zaplanowane dochody w budżecie Kazimierzy Wielkiej mają wynieść w bieżącym roku prawie 50 milionów złotych. To największa kwota w historii miasta - tłumaczy burmistrz Adam Bodzioch.

Cyfry mówią same za siebie. Jest to w historii kazimierskiego samorządu najwyższy budżet. Czy dobry? Jak w budżecie rodzinnym: nie na wszystko nas stać, ale jest to budżet ambitny i bezpieczny - mówi burmistrz. Dodaje, że przy jego tworzeniu brano pod uwagę najpilniejsze inwestycje w gminie i te, które będą mogły być zrealizowane przy wsparciu środków zewnętrznych.

Adam Bodzioch informuje, że jednym z ważniejszych zadań inwestycyjnych będzie kontynuowanie prac związanych z przedłużeniem sieci wodociągowej. W budżecie uwzględniliśmy między innymi prace związane z dalszym wodociągowaniem gminy, szczególnie na odcinku w miejscowości Wielgus. Wykonanie prac w tym miejscu zakończyłoby ważny etap prac na mapie wodociągowej gminy - podkreśla. Dodaje, że w budżecie znalazły się również pieniądze na zadania związane z rewitalizacją miasta i remonty dróg. Ważną inwestycją będzie modernizacja ulic: Kolejowej i Koszyckiej. Od lat jest to bolączka mieszkańców. Myślę, że w tym roku uda nam się wspólnie z Wojewódzkim Zarządem Dróg zmodernizować te ulice - uważa burmistrz.

Jak informuje skarbnik gminy, Zofia Nocoń, wydatki inwestycyjne wyniosą w bieżącym roku prawie 4 miliony złotych. Planowane wydatki majątkowe w tym roku wyniosą 3 887 930 zł. Ta kwota wydatków daje w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy Kazimierza Wielka kwotę prawie 250 zł. 

Skarbnik gminy dodaje, że w budżecie znalazły się pieniądze na realizację kolejnych zadań w kwestii uzdrowiskowej przyszłości miasta. Oczywiście zabezpieczamy wszelkie możliwe środki na ten cel. W tym roku najważniejszym zadaniem będzie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego i na ten cel mamy przygotowane pieniądze. Wykonanie tego planu zostało już zlecone i obecnie odbywa się początkowa faza prac nad jego zmianą - wyjaśnia skarbnik.

Burmistrz Adam Bodzioch informuje, że jedyne podwyżki w opłatach w bieżącym roku będą dotyczyły cen za wodę. Ceny będą wyższe, ale nieznacznie. Spodziewaliśmy, że mogą być o wiele wyższe. Cena za wodę dla indywidualnego odbiorcy wrośnie o 30 gr i będzie kosztowała 4,90 z m3, a ścieki zdrożeją o złotówkę i będą kosztowały 6 zł - tłumaczy burmistrz. Dodaje, że opłaty za ciepło, śmieci, a także podatki od nieruchomości i rolne pozostaną na tym samym poziomie.

W Kazimierzy Wielkiej zaplanowano kilka wydarzeń kulturalnych. Jak informuje Czesław Kowalski, dyrektor kazimierskiego Ośrodka Kultury, największą imprezą kulturalną w mieście są Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej, ale, jak zaznacza, nie zapadła jeszcze decyzja, czy w tym roku zostaną zorganizowane. Z kolei największą popularnością wśród imprez sportowych cieszą się w Kazimierzy Wielkiej Powiatowa Liga Futsalu i całodobowy maraton pływacki, na który zaprasza Robert Pleszyński, wiceprezes Kazimierskiego Ośrodka Sportowego. Serdecznie zapraszam na 11. edycję Kazimierskiego Maratonu Pływackiego, który potrwa całą dobę. Jest to nasza szyldowa i najważniejsza impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Promujemy przez nią samo pływanie, ale również miasto i naszą pływalnię   tłumaczy Robert Pleszyński.

24-godzinne pływackie zmagania kazimierzan będzie można podziwiać 25 lutego na miejskim basenie.

 


 

Pińczów

Budżet Pińczowa będzie niższy od ubiegłorocznego, ale jak informuje burmistrz miasta Włodzimierz Badurak będzie zrównoważony. Planowane dochody wyniosą ponad 70 mln 300 tys. zł i w całości pokryją się z zapowiadanymi wydatkami.

Włodzimierz Badurak podkreśla, że w 2017 roku samorząd będzie starał się przy wsparciu funduszy unijnych wykonać kilka ważnych inwestycji. W tym roku będziemy się przygotowywać się do ważnych zadań, które planujemy zrobić w ramach programu rewitalizacji i termomodernizacji, a także budowy ścieżek. Myślę, że w tym roku dużo decyzji zapadnie, które z wniosków będziemy mogli składać, by pozyskać potrzebne pieniądze - tłumaczy burmistrz.

W programie rewitalizacji miasta oprócz instalacji monitoringu i budowy kanalizacji deszczowej, czyli inwestycji przewidzianych do realizacji w pierwszej kolejności, znalazło się dziewięć zadań. Według burmistrza Pińczowa jedną z ważniejszych inwestycji będzie budowa parkingu i szaletu miejskiego przed pińczowskim Centrum Kultury. Długo oczekiwanym w mieście zadaniem do wykonania jest budowa parkingu przed Pińczowskim Centrum Kultury, która jest konieczna. Obok znajduje się kościół i Urząd Skarbowy. Jest to miejsce często uczęszczane przez mieszkańców i niestety w jego pobliżu nie ma parkingu - tłumaczy. Burmistrz uważa, że wizytówką miasta jest dworzec PKP. Kilkanaście tysięcy turystów corocznie przyjeżdża ciuchcią z Jędrzejowa do Pińczowa. To miejsce wymaga natychmiastowej rewitalizacji - podkreśla.

Burmistrz przypomina, że w 2017 roku zrealizowanych będzie osiem inwestycji w ramach pierwszego w mieście budżetu obywatelskiego. Włodzimierz Badurak podkreśla jednocześnie, że w 2017 roku może dojść do skutku budowa długo oczekiwanej w Pińczowie obwodnicy. W tym roku rozpoczniemy prawdopodobnie jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji, czyli budowę obwodnicy naszego miasta. Wiemy, że Pińczów jest zablokowany, dużo samochodów przejeżdża przez ścisłe centrum miasta, w tym dużo samochodów o dużej ładowności. To dla nas bardzo ważne - zaznacza.

Włodzimierz Badurak informuje, że w bieżącym roku zmianie nie ulegną opłaty lokalne i podatki.   Od kilku lat nie ma zmian dotyczących wysokości podatków lokalnych. Utrzymują się na stałym poziomie uchwalonym przed trzema laty. Również cena wody i innych opłat lokalnych na ten rok jest taka sama jak w ubiegłym roku - mówi burmistrz.

W Pińczowie zaplanowano również kilka ważnych dla miasta imprez kulturalnych. Jak przekonuje Iwona Senderowska, dyrektor pińczowskiego centrum kultury w kalendarzu kulturalnym miasta na 2017 rok przewidziano organizację corocznych imprez, ale, jak dodaje, pojawią również pewne nowości. Ten rok będzie kontynuacją sprawdzonych i stałych wydarzeń, które na dobre wpisały się do naszej oferty, a więc: Dnia Ponidzia, Zaduszki Jazzowe, dożynki gminne, a także szereg innych wydarzeń, na które pińczowianie chętnie przychodzą - podkreśla. Dodaje, że w tym roku realizowany będzie w centrum kultury nowy projekt „Doświadczalnik” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przeznaczony dla dzieci i młodzieży.

Ofertę kulturalną dla mieszkańców pińczowskiego regionu przygotowało również Muzeum Regionalne. Jak informuje jego dyrektor Jerzy Znojek, najciekawszym wydarzeniem kulturalnym w bieżącym roku będzie koncert w pińczowskiej synagodze w ramach kolejnego Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz.

W mieście nie zabraknie również imprez sportowych. Monika Młyńczak inspektor ds. sportu i promocji miasta tłumaczy, że w tym roku organizowane będą turnieje piłki nożnej, imprezy biegowe, zawody pływackie, rowerowe. Po raz pierwszy odbędą się w tym roku w Pińczowie również Mistrzostwa Polski w Cross Country, czyli kolarstwa górskiego. 

 


 

Ostrowiec

Ostrowiec Świętokrzyski planuje kilka inwestycji w tym roku. Jak mówi Jarosław Górczyński, prezydent miasta, jedną z ważniejszych jest ta dotycząca ostrowieckiego Browaru Kultury. Jest to zadani, którego wartość to 21 mln zł, a blisko 17 mln to dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego. W ostrowieckim Browarze Kultury znajdą swoje miejsce Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Jak podkreśla prezydent, będzie to obiekt na miarę XXI wieku i przystosowany do różnego rodzaju wydarzeń artystycznych i kulturalnych.   Myślę, że nasi mieszkańcy i przyszłe pokolenia będą korzystać z tego obiektu i będą miały możliwość odkrywania i rozwijania swoich talentów i pasji z korzyścią dla wszystkich - dodaje prezydent. 10 stycznia nastąpi otwarcie ofert przetargowych i już na wiosnę powinny rozpocząć się prace budowlane. Browar Kultury powinien zostać oddany w październiku 2018 roku.

Drugą inwestycją jest uporządkowanie terenu dawnego Gambo przy ulicy Kopernika. Spółka miejska OTBS wybuduje dwa bloki, w których znajdzie się 80 mieszkań oraz parking podziemny. Wartość tej inwestycji to blisko 18 mln zł.

W ubiegłym roku gmina pozyskała prawie 50 ha terenów inwestycyjnych. Jeszcze na początku tego roku miasto ogłosi przetarg na uzbrojenie terenów w nowe sieci. Pierwszy kompleks terenów zostanie przygotowany tak, aby można było je włączyć do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Pozwoli to na utworzenie nowych miejsc pracy.

Targowisko miejskie wzbogaci się o nową halę targową, tzw. Mały Mój Rynek. Prezydent jest przekonany, że hala będzie się cieszyć dużą popularnością wśród mieszkańców oraz osób, które przyjeżdżają do Ostrowca na targ nie tylko na zakupy, ale również w miejsce pracy.

Ponadto, miasto zabezpieczyło w budżecie 40mln na inwestycje związane z budową i remontem dróg.

W ubiegłym roku Ostrowiec Świętokrzyski zorganizował wiele imprez społeczno- kulturalnych, między innymi Dni Ostrowca czy Festiwal im. Miry Kubasińskiej Wielki Ogień. Jak zapowiada Jarosław Górczyński, prezydent miasta, również ten rok będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Dedykowane imprezy „Na Gutwinie fajnie jest”, imprezy w amfiteatrze, aktywność osiedli ostrowieckich, imprezy dla seniorów organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku,  tym wszystkim żyje Ostrowiec. A niespodzianką dla wszystkich pań będzie koncert Lady Pank 8 marca na Dzień Kobiet, będzie to darmowy koncert dla wszystkich mieszkanek miasta.

Siedzibę zmienią również BWA, MCK oraz Miejska Biblioteka Publiczna, jednak na to trzeba będzie poczekać do października 2018 roku, kiedy ostrowiecki Browar Kultury zostanie oddany do użytku.

Ponadto, Miejskie Centrum Kultury ma w swojej ofercie zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w różnego rodzaju klubach i sekcjach jak na przykład Klub Literacki Aspekt czy Zespół Żywego Słowa. Już w lutym w Kinie Etiuda wystąpi Teatr Capitol z przedstawieniem „Dajcie mi tenora”.

Biuro Wystaw Artystycznych zaprezentuje prace między innymi Zbigniewa Cebuli, Jakuba Słomkowskiego czy fotografie Aleksandra Salija.

Ratusz ostrowiecki nie planuje podwyżek podatków ani opłat za media. Jak mówi Jarosław Górczyński, prezydent miasta, podatki lokalne zostaną bez zmian, a podatek transportowy w niektórych kategoriach został znacznie obniżony. Od początku swojej kadencji wspólnie z rada miasta podjęliśmy decyzję o niepodnoszeniu podatków lokalnych. W podatku od środków transportowych obniżki sięgają od 40% do 80% co spotkało się z dużą aprobatą środowiska przedsiębiorców. Bardzo stabilnym podatkiem jest również podatek rolny uzależniony od cen skupu zboża - obniżyliśmy go, aby był on stabilny i na właściwym poziomie dla osób, które go płacą. Pragnę podkreślić, że od dwóch lat podatki lokalne w Ostrowcu są stabilne i nie podwyższane - mówi prezydent miasta.

Swoją szansę wykorzystało również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, które ustabilizowało swoją sytuację finansową i zainwestowało w nowy tabor. Jak podkreśla prezydent, najważniejsze jest zadowolenie pasażerów, a to jednocześnie jest wyznacznikiem dla zarządu MPK, w którą stronę mają iść prace w celu poprawienia kondycji spółki. Prezydent dodaje, że miasto będzie wspierało MPK i nie ma obecnie rozmów na temat podwyżek cen biletów.

Obecnie opłata za bilet normalny wynosi 1,50 zł, a za ulgowy ustawowy 1,15 zł.

 


 

Opatów

Opatów ma szeroki plan inwestycyjny. Jak informuje Andrzej Chaniecki, burmistrz miasta, skala inwestycji jest uzależniona od środków, jakie pozyska gmina z dotacji państwowych i unijnych. Burmistrz dodaje, że ma nadzieję, iż ten rok rozpocznie się od budowy zakładu opiekuńczo   leczniczego w budynku po byłej szkole w Brzeziu. Wartość inwestycji to ponad 5mln zł.

Spodziewamy się, że do końca stycznia otrzymamy listę projektów, które się zakwalifikowały do dofinansowania i wykonania. Jest to bardzo ważny projekt ze względów społecznych, ponieważ na terenie gminy i powiatu opatowskiego nie ma tego typu placówki, a z danych zebranych podczas przygotowania do tego projektu, średnio 60 mieszkańców powiatu przebywa w zakładach opiekuńczo - wychowawczych znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego i województw ościennych, zatem potrzeba tego typu obiektu jest bardzo duża - mówi burmistrz miasta. Placówka będzie dla 30 pacjentów plus dwie izolatki. Jeśli projekt zostanie pozytywnie zaakceptowany, to umowa na budowę zostanie podpisana w połowie roku.

Drugim projektem jest zaadaptowanie pomieszczeń na mieszkania socjalne, których koszt to około 1mln 400 tyś zł, z czego prawie 1mln będzie pochodzić z dofinansowania. Priorytet będą miały rodziny wielodzietne. Kolejną inwestycją jest przygotowanie sal lekcyjnych matematyczno   fizycznych i modernizacji obiektów sportowych w szkołach nr 1 i nr 2.

12mln zł pochłonie modernizacja oczyszczalni ścieków, która ma już ponad 20 lat. Niezbędne jest jej dostosowanie do wymaganych warunków zarówno pod względem technicznym jak i biologicznym. Będziemy budować nowe odcinki kanalizacji i modernizować stare, ponieważ główny projekt to kanalizacja, ale 20% środków finansowych może zostać przekazane na nitki wodociągowe - wyjaśnia burmistrz Chaniecki.

W ramach rewitalizacji miasta chcemy zbudować basen. Projekt przewiduje budowę basenu odkrytego, jednak z możliwością wykonania zakrycia, ponieważ infrastruktura będzie dostosowana do basenu zakrytego. Basen ma powstać na miejscu starego obiektu. Nowy obiekt powinien się wpisywać w infrastrukturę turystyczną, ponieważ turystyka to nie tylko obiekty historyczne, ale również miejsca, w których przy okazji poznawania historii, dają możliwość wypoczynku i rekreacji - wyjaśnia burmistrz opatowski. Obecnie mieszkańcy Opatowa, aby popływać na basenie, muszą się udać do Ożarowa, Baćkowic lub Ostrowca.

Ważnym wydarzeniem w tym roku w Opatowie będzie 550-lecie Klasztoru Ojców Bernardynów. Z tej okazji gmina wydała kalendarz na 2017 rok ze zdjęciami klasztoru. Ponadto, jak informuje Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa, ten rok będzie obfitował w wiele wydarzeń społeczno-kulturalnych. Jak co roku będą cykliczne imprezy takie jak na przykład jarmark opatowski. Chcielibyśmy zmienić jego formę, ale przede wszystkim treść. Chcielibyśmy wrócić do rekonstrukcji scen handlowania towarami, ponieważ Opatów był przez ponad dwa wieki potężnym ośrodkiem handlowym, dlatego chcielibyśmy wrócić do historii - wyjaśnia burmistrz.

Ponadto, będą coroczne obchody bitwy opatowskiej, koncert z okazji dnia kobiet, opatowska gala taneczna. W kwietniu będą miały miejsce eliminacje ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, dożynki parafialne czy we wrześniu rozpoczęcie roku artystycznego opatowskim Ośrodku Kultury.

Burmistrz Opatowa podkreśla, że chciałby, aby te imprezy przyciągały większą ilość mieszkańców, jednak zaznacza, że priorytetem są wydatki związane z inwestycjami i rewitalizacją miasta. Zapowiada jednocześnie, że w przyszłym roku imprezy społeczno-kulturalne będą zintensyfikowane i miasto stanie na wysokości zadania organizując obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Ratusz opatowski, jeśli chodzi o dochody gminy, stawia przede wszystkim na ściągalność należnych podatków. Jednocześnie, jak podkreśla Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa, podatki są podstawą funkcjonowania życia publicznego, dlatego jest potrzeba władzy ustawodawczej, aby stworzyć przepisy ułatwiające samorządom ściągalność zaległych podatków. Jednocześnie miasto stara się, aby stawki podatkowe były na zrównoważonym poziomie zarówno dla rolników jak i przedsiębiorców. - Miasto nie udziela w stosunku do podmiotów gospodarczych ulg dla wszystkich, które są stosowane tylko w przypadku przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją działalność i inwestują w nowe miejsca pracy - mówi burmistrz Chaniecki.

Stawki podatków gruntowych, rolnych i od nieruchomości utrzymują się w ostatnich latach na tym samym poziomie. Jeśli chodzi o opłaty za media, propozycje stawek podaje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które ma na to czas do końca pierwszych dni kwietnia. Jednak jak podkreśla burmistrz, gmina nie przewiduje zmian w opłatach za podstawowe media i zostaną one na tym samym poziomie co w roku ubiegłym. 

Obecnie obowiązujące opłaty na przykład za wodę i ścieki w Opatowie to kolejno 3,89zł za wodę dla gospodarstw domowych i 4,97zł oraz dla podmiotów gospodarczych, a za ścieki to 5,35zł dla obu grup.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions