101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Premiera filmu "Bitwa pod Rząbcem"

Data publikacji: 08.01.2017 11:05
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Magdalena Nowak
Komentarze

WDK
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Premiera filmu dokumentalno - fabularyzowanego „Bitwa pod Rząbcem - historia prawdziwa" odbędzie się dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Obraz przedstawia wydarzenia z 8 września 1944 roku. Wtedy to, we wsi Rząbiec koło Włoszczowy doszło do potyczki pomiędzy oddziałem Armii Ludowej i grupą sowieckich skoczków spadochronowych a oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych.

Pomysłodawcą stworzenia filmu jest Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię. - Grupa młodych ludzi postanowiła ukazać prawdziwą historię walk partyzanckich na ziemi świętokrzyskiej - powiedział reżyser filmu Krzysztof Dziewięcki.

W filmie wystąpili aktorzy z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na ekranie zobaczymy między innymi Dawida Żłobińskiego, Dagnę Dywicką, Edwarda Janaszka i Łukasza Pruchniewicza. Film powstał przy wsparciu pasjonatów historii. Na planie gościły różne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, w sumie około 80 osób.

Większość scen nagrywana była w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Filmowcy odwiedzili także Elbląg i Katowice.

Jak podkreśla reżyser - idea jest taka, by dokument odkłamywał rzeczywistość i dotarł do jak największej liczby odbiorców. Będzie można go obejrzeć w Internecie. Krzysztof Dziewięcki zachęca także nauczycieli do emitowania filmu na lekcjach. Długość dokumentu nie przekracza jednej godziny lekcyjnej.

Premierę filmu poprzedzi dzisiaj prelekcja Leszka Żebrowskiego na temat: „PPR i GL-AL przeciwko polskiemu państwu podziemnemu 1942-1945”. Spotkanie zakończy występ zespołu „Pozytywka”. Zaprezentuje on utwory z trzeciej akustycznej płyty „Leśni”, wśród nich utwór będący ścieżką dźwiękową do filmu.

Premierowa projekcja odbędzie się o godzinie 15.00 w Wojewódzkim Domu Kultury. Wstęp na pokaz jest wolny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution