101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wójt Obrazowa zostaje na stanowisku!

Data publikacji: 11.01.2017 10:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Proces radnego Stanisława Sz. sąd rejonowy w Skarżysku
Fot. Mariusz Busiek / skarzysko24.pl

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek nie straci stanowiska. Sąd Rejonowy w Sandomierzu warunkowo umorzył postępowanie karne wobec niego. Wójt będzie musiał zapłacić 170 złotych kosztów postępowania. Sąd wskazał, że oskarżony dopuścił się zarzucanych mu czynów, ale stopień społecznej szkodliwości nie jest znaczny. Wójt Obrazowa był oskarżony o podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych z lat 2011-15, a także o przekroczenie uprawnień, przy sprzedaży nieruchomości w Rożkach. Podpisał umowę notarialną, zanim nabywca uiścił opłatę, co jest niezgodne z prawem.

Sędzia Jadwiga Błajszczak stwierdziła, że nie można tłumaczyć się nieznajomością przepisów. Oskarżony przed podpisaniem umowy powinien ustalić, czy działa zgodnie z prawem. W opinii sądu, zły stan nieruchomości i presja środowiska lokalnego, aby ją jak najszybciej sprzedać nie usprawiedliwiają postępowania wójta.

Odnosząc się do oświadczeń majątkowych, sędzia stwierdziła, że we wszystkich, które analizowano, były nieprawdziwe informacje, a niektóre w ogóle nie zwierały wymaganych prawem danych, przy czym wójt wielokrotnie podawał też wyższe sumy, niż realnie posiadał. Sądu nie przekonały tłumaczenia, że wypełniał dokumenty na ostatnią chwilę. Sędzia podkreśliła, że dane do oświadczeń majątkowych trzeba zawsze dokładnie sprawdzić i znaleźć na to czas bez względu na wszystko.

Prokurator Jolanta Religa domagała się dla oskarżonego 15 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata. Po ogłoszeniu wyroku stwierdziła, że nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie się od niego odwoływać. Wójt Krzysztof Tworek skomentował wyrok, jako mocną i bolesną nauczkę, z której wyciągnie wnioski. Jego zdaniem może to być także przestroga dla innych samorządowców w wypełnianiu codziennych obowiązków. Wyrok nie jest prawomocny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions