101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

Kolejny krok w sprawie budowy łącznicy kolejowej

Data publikacji: 11.01.2017 15:05
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Piotr Michalski / Radio Kielce

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zaktualizuje dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia budowy łącznicy w Czarncy koło Włoszczowy. Ma ona połączyć linię kolejową Kielce – Częstochowa z Centralną Magistralą Kolejową. Dzięki niej stolica regionu zyska szybsze połączenia z Warszawą, Łodzią i zachodnią Polską.

Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK informuje, że aktualizacja studium wykonalności wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 31 sierpnia bieżącego roku. Kolejarze i urzędnicy informują, że na podstawie studium wykonalności, wybrany zostanie wariant, a następnie przygotowany projekt łącznicy. Dokument określi także finansowe aspekty budowy linii kolejowej.

Studium zostało już przygotowane kilka lat temu, ale straciło ważność, stąd konieczność aktualizacji.

Jak informowaliśmy, kolejarze zawarli porozumienie z samorządem województwa świętokrzyskiego o wspólnym finansowaniu inwestycji. Ustalono, że koszt budowy zostanie podzielony po połowie. Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznaje, że przygotowania do budowy łącznicy w Czarncy trwają zdecydowanie za długo. – Na podstawie faktów stwierdzam, że w tej sprawie brakuje determinacji. Za projekt odpowiada jednak spółka PKP PLK. Samorząd zdecydował się na współfinansowanie budowy łącznicy, ale nie może samodzielnie zrealizować tej inwestycji – mówi Jan Maćkowiak.

Budowa łącznicy w Czarncy została ujęta w Krajowym Programie Kolejowym. Inwestycja, której wartość oszacowano na prawie 43 miliony złotych, ma zostać dofinansowana z unijnych pieniędzy. W ubiegłym roku, Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, poinformował podczas konferencji prasowej w Kielcach, że łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ powstanie do 2019 roku.

Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce