101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kolejny krok w sprawie budowy łącznicy kolejowej

Data publikacji: 11.01.2017 15:05
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bocznica kolejowa na kieleckim Czarnowie (16 grudnia 2016)
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zaktualizuje dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia budowy łącznicy w Czarncy koło Włoszczowy. Ma ona połączyć linię kolejową Kielce – Częstochowa z Centralną Magistralą Kolejową. Dzięki niej stolica regionu zyska szybsze połączenia z Warszawą, Łodzią i zachodnią Polską.

Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK informuje, że aktualizacja studium wykonalności wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 31 sierpnia bieżącego roku. Kolejarze i urzędnicy informują, że na podstawie studium wykonalności, wybrany zostanie wariant, a następnie przygotowany projekt łącznicy. Dokument określi także finansowe aspekty budowy linii kolejowej.

Studium zostało już przygotowane kilka lat temu, ale straciło ważność, stąd konieczność aktualizacji.

Jak informowaliśmy, kolejarze zawarli porozumienie z samorządem województwa świętokrzyskiego o wspólnym finansowaniu inwestycji. Ustalono, że koszt budowy zostanie podzielony po połowie. Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznaje, że przygotowania do budowy łącznicy w Czarncy trwają zdecydowanie za długo. – Na podstawie faktów stwierdzam, że w tej sprawie brakuje determinacji. Za projekt odpowiada jednak spółka PKP PLK. Samorząd zdecydował się na współfinansowanie budowy łącznicy, ale nie może samodzielnie zrealizować tej inwestycji – mówi Jan Maćkowiak.

Budowa łącznicy w Czarncy została ujęta w Krajowym Programie Kolejowym. Inwestycja, której wartość oszacowano na prawie 43 miliony złotych, ma zostać dofinansowana z unijnych pieniędzy. W ubiegłym roku, Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, poinformował podczas konferencji prasowej w Kielcach, że łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ powstanie do 2019 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions