101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Przetarg na zakup autobusów unieważniony

Data publikacji: 11.01.2017 15:31
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kasownik
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach unieważni przetarg na zakup 25 autobusów. Jak informowaliśmy, po otwarciu ofert okazało się, że producenci, którzy zaproponowali dostawę pojazdów, zażądali więcej pieniędzy, niż zakładali urzędnicy. Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego poinformował Radio Kielce, że w tej sytuacji zostanie ogłoszony kolejny przetarg.

- Decyzja wynika z oczekiwań finansowych producentów autobusów. Czekamy 10 dni na ewentualne odwołanie uczestników przetargu od naszej decyzji i po tym czasie ogłosimy kolejny przetarg. Zostanie w nim zmodyfikowana specyfikacja zamówienia - mówi Marian Sosnowski.

Jak informowaliśmy, firma Solaris wyceniła 25 autobusów na 66 milionów 300 tysięcy złotych, a koncern Volvo na 61 milionów 600 tysięcy złotych. ZTM na zakup nowego taboru przewidział natomiast niespełna 52 miliony złotych. Marian Sosnowski mówi, że rozbieżność pomiędzy kwotą, jaką zamierzał na zakup autobusów przeznaczyć ZTM, a propozycjami finansowymi producentów wynikają z dwóch powodów.

- Wyższe niż zakładaliśmy ceny autobusów wynikają zapewne z tego, że wymagaliśmy wydłużonego okresu gwarancji i rękojmi. Podejrzewam, że oczekiwania finansowe producentów są wyższe również z powodu osłabienia złotówki w stosunku do euro-   mówi dyrektor ZTM-u.

Marian Sosnowski nie chce na razie mówić o nowych wymaganiach, jakie zostaną określone w kolejnym przetargu. Zaznacza, że ZTM nadal będzie chciał kupić 25 nowych, niskopodłogowych autobusów z silnikami hybrydowymi. 10 z nich ma być pojazdami przegubowymi. Wszystkie mają być wyposażone w klimatyzację.

Zakup autobusów przez ZTM jest istotny ze względu na realizację całego projektu "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach". Ratusz na ten cel chce zdobyć unijne dofinansowanie w wysokości ponad 74 milionów złotych. Dokładając pieniądze z budżetu miasta, za ponad 100 milionów złotych, urzędnicy chcą kupić autobusy, a także elektroniczne tablice informacyjne oraz zmodernizować ulice Wapiennikową i Cmentarną, wraz z parkingiem przy cmentarzu w Cedzynie.

Marian Sosnowski przyznaje, że kluczową rolę w projekcie odgrywa właśnie zakup autobusów. - To jest projekt komunikacyjny i dlatego pozostałe zadania są poniekąd uwarunkowane od zakupu autobusów - mówi dyrektor ZTM-u.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions