101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Podziel się życiem z innymi

Data publikacji: 26.01.2017 10:44
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr Marcin Pasiarski kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

dr Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim zostanie dziś zainaugurowana kampania „Podziel się życiem”. Jej celem jest propagowanie wśród społeczeństwa idei transplantacji narządów, szpiku kostnego oraz tkanek.

Jak mówi Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - szpik jest dziś niezbędny przy leczeniu wielu chorób onkologicznych. To element, który wspomaga chemioterapię i umożliwia stosowanie większych dawek, które mogą skutecznie niszczyć  komórki nowotworowe. Niestety chemia powoduje spustoszenie w organizmie i aby wzmocnić pacjenta, niezbędny jest przeszczep szpiku. W ŚCO stosowane są autoprzeszczepy, ale nie w każdym przypadku można wykorzystać tę metodę. Stąd lekarze apelują, by osoby dobrej woli, zapisywały się do bazy dawców szpiku. Ich gest może uratować życie innej osobie.

Gość Radia Kielce zauważa, że od 2010 roku o jedną trzecią wzrosła liczba pacjentów onkologicznych. Trudno jednoznacznie wskazać na przyczyny takiego stanu, ale lekarze mówią, że jedną z nich może być zmodyfikowana żywość, brak ruchu i ciągły stres, który powoduje, że organizm jest osłabiony i podatny na choroby.

Posłuchaj Rozmowy Dnia

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution