101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sprzedaż mieszkań komunalnych wstrzymana

Data publikacji: 30.01.2017 17:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Mikrofon. Studio. Ikona.
Kielce. 30.01.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Sandomierzu wstrzymana została sprzedaż mieszkań komunalnych. Wcześniej ta zasada obowiązywała wyłącznie na starówce. O zmianach zdecydowali radni na ostatniej sesji. Wnioskodawcą uchwały był burmistrz Marek Bronkowski, który uważa, że sprzedawanie mieszkań komunalnych należy zawiesić do momentu wprowadzenia systemowych zmian w prawie lokalowym na poziomie kraju. Prace nad nim już zostały rozpoczęte.

Radny Andrzej Anwajler z miejskiej komisji mieszkaniowej stwierdził, że zakaz sprzedaży mieszkań komunalnych to dobra decyzja, ponieważ miasto powinno dbać o zasoby tego rodzaju, a nie pozbywać się ich za grosze.  Dotychczas najemca spoza starego miasta mógł wykupić mieszkanie komunalne z 80 procentową bonifikatą. Miasto dysponuje prawie 800 takimi lokalami, a na liście oczekujących wciąż pozostaje 250 osób.

Jak ta sprawa rozwiązywania jest w innych miastach regionu świętokrzyskiego?
Kielce przygotowują nowe zasady sprzedaży mieszkań komunalnych. Filip Pietrzyk dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji w kieleckim Urzędzie Miasta stwierdził jednak, że nie wiadomo czy pójdą one tak daleko jak w Sandomierzu, aby całkowicie zablokować ich sprzedaż.

Rozważanych jest kilka wstępnych propozycji: szybsze obniżanie bonifikat, wprowadzenie okresów, po których najemca lokalu będzie uprawniony do zakupu tego lokalu oraz uzależnienie wysokości bonifikat w zależności od czasu przez jaki dana osoba jest najemcą lokalu.

Dyrektor poinformował jednocześnie, że w Kielcach wciąż twa proces obniżania bonifikat na wykup mieszkań komunalnych. W tym roku wynosi ona 70 procent wartości lokalu. W Kielcach jest około 4 tys. mieszkań komunalnych.

W Starachowicach na mocy uchwały z 29 kwietnia 2016 roku lokale, które były wybudowane przed 1 stycznia 1939 roku są sprzedawane z 99 proc. bonifikatą, czyli za 1 proc. ich wartości. Lokale, które zostały wybudowane po tym dniu sprzedawane są z 50 proc. bonifikatą. - W zeszłym roku sprzedaliśmy dwa takie lokale. W styczniu tego roku kolejne 2 zgłosiły chęć zakupu lokali na własność. Wiem, że jeszcze w tym roku będzie sprzedanych jeszcze kilka takich lokali - informuje prezydent Starachowic Marek Materek.

W Jędrzejowie w 2006 roku mieszkania komunalne sprzedawane były z 90 proc. bonifikatą. Od 2007 roku  do końca ubiegłego 2016 roku bonifikata ta wynosiła 98 procent. W latach 2010 -  2016 roku gmina Jędrzejów sprzedała 63 lokale. Do sprzedaży w zasobach miasta i gminy Jędrzejów pozostało jeszcze 75 mieszkań ich najemcom. Obecnie opracowywany jest nowy projekt uchwały.

Radni podejmą decyzję czy dotychczasowa bonifikata zostanie utrzymana. Jak poinformowano w jędrzejowskim ratuszu o sprzedaży mieszkań komunalnych zdecydowało przekonanie, że lokatorzy jako właściciele będą lepiej dbać o mieszkania, a gmina przestanie partycypować w funduszu remontowym.


Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution