101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skansen... pszczelarski powstanie koło Łagowa

Data publikacji: 11.02.2017 07:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pszczoła

Pszczoła
Fot. morgueFile free photo

W Sędku koło Łagowa powstanie skansen pszczelarski. Przetarg na opracowanie niezbędnej dokumentacji budowlano-wykonawczej ogłosił Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.

Skansen o powierzchni ok. tysiąca metrów ma powstać na ogrodzonej działce w sąsiedztwie Ośrodka Twórczości Ludowej i boiska. Będzie można tam zobaczyć stare, np. powojenne ule oraz przedmioty używane dawniej przez pszczelarzy. W gminie Łagów od dawna istnieją tradycje pszczelarskie. Istniejące tam Koło Pszczelarzy działa od 50 lat i zrzesza 100 osób. To właśnie oni przekażą eksponaty - mówi wójt Łagowa Paweł Marwicki. Wielu pszczelarzy zachowało jeszcze stare ule i przyrządy. Część z nich wymaga renowacji, która także zostanie wykonana w ramach projektu. Poza przestrzenią wystawienniczą, powstaną też miejsca odpoczynku z ławkami i punktami do grillowania.

Jeden z inicjatorów stworzenia skansenu Andrzej Dąbrowski przyznaje, że jego rodzina od lat jest związana z pszczelarstwem. Teraz on także stara się szkolić swojego następcę, któremu będzie mógł przekazać pasiekę. Jak mówi, w skansenie będzie można zobaczyć ok. 40 starych uli i wszystko, co służy pszczelarzowi do codziennej pracy, np. dłuta, miotełki i stare kapelusze.

Skansen powstanie dzięki unijnej dotacji dla gmin Gór Świętokrzyskich i będzie kosztował ok. 120 tysięcy złotych. Będzie gotowy prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Wstęp będzie bezpłatny.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution