101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Świętokrzyskie liderem we wdrażaniu reformy oświaty

Data publikacji: 17.02.2017 12:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj

Autor: Wojciech Habdas / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie jest liderem w kraju, jeśli chodzi o wdrażanie reformy oświaty. Część uchwał dotyczących nowej sieci szkół ma jednak błędy.

Samorządowcy z regionu spotkali się dziś z wojewodą, kuratorem oświaty oraz przedstawicielami Urzędu Statystycznego w Kielcach i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Jak mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, zdecydowana większość samorządów bardzo dobrze poradziła sobie z przygotowaniem uchwał, a pomogły w tym konsultacje z kuratorium oraz prawnikami Urzędu Wojewódzkiego. Nie bez znaczenia były również częste spotkania dotyczące reformy oświaty, które od kilku tygodni odbywają się w każdym powiecie.

- Województwo świętokrzyskie jest jednym z województw, w którym jest podjętych już najwięcej uchwał i największa ich liczba jest pozytywnie zaopiniowana przez kuratora. To oznacza, że współpraca między Urzędem Wojewódzkim, kuratorium i samorządami układa się dobrze - twierdzi Agata Wojtyszek.

Do dziś do Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 70 uchwał intencyjnych dotyczących sieci szkół. 25 z nich kuratorium zaopiniowało pozytywnie.

Z zaprojektowaniem sieci szkół poradziła już sobie gmina Sitkówka-Nowiny. Jak mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz, budynek wygaszonego gimnazjum zostanie przejęty przez szkołę podstawową, a uczyć się tam będą najstarsze klasy. Nie ukrywa jednak, że samorządowcy ciągle pracują, by zmiany w oświacie przeprowadzić jak najsprawniej.

- Jeszcze nic nie zostało dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy w trakcie wprowadzania procedur i przygotowania się do reformy. Podjęliśmy już uchwałę intencyjną tworzącą nową sieć szkół. Na razie nie napotkaliśmy większych problemów, ale wprowadzanie reformy może jakieś nastręczyć - uważa Sebastian Nowaczkiewicz.

Uchwała intencyjna to pierwszy krok do wprowadzenia reformy oświaty w gminie. Po pozytywnej opinii kuratora, samorządy muszą przyjąć ostateczną uchwałę zmieniającą sieć szkół. Mają na to czas do 31 marca.

Skomentuj ten wpis


Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions