101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Świętokrzyskie liderem we wdrażaniu reformy oświaty

Data publikacji: 17.02.2017 12:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

29.6.2016 Kielce. Zespół Szkół Informatycznych im. Józefa Hauke-Bosaka. Gimnazjum nr 25 oraz Technikum nr 7.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie jest liderem w kraju, jeśli chodzi o wdrażanie reformy oświaty. Część uchwał dotyczących nowej sieci szkół ma jednak błędy.

Samorządowcy z regionu spotkali się dziś z wojewodą, kuratorem oświaty oraz przedstawicielami Urzędu Statystycznego w Kielcach i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Jak mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, zdecydowana większość samorządów bardzo dobrze poradziła sobie z przygotowaniem uchwał, a pomogły w tym konsultacje z kuratorium oraz prawnikami Urzędu Wojewódzkiego. Nie bez znaczenia były również częste spotkania dotyczące reformy oświaty, które od kilku tygodni odbywają się w każdym powiecie.

- Województwo świętokrzyskie jest jednym z województw, w którym jest podjętych już najwięcej uchwał i największa ich liczba jest pozytywnie zaopiniowana przez kuratora. To oznacza, że współpraca między Urzędem Wojewódzkim, kuratorium i samorządami układa się dobrze - twierdzi Agata Wojtyszek.

Do dziś do Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 70 uchwał intencyjnych dotyczących sieci szkół. 25 z nich kuratorium zaopiniowało pozytywnie.

Z zaprojektowaniem sieci szkół poradziła już sobie gmina Sitkówka-Nowiny. Jak mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz, budynek wygaszonego gimnazjum zostanie przejęty przez szkołę podstawową, a uczyć się tam będą najstarsze klasy. Nie ukrywa jednak, że samorządowcy ciągle pracują, by zmiany w oświacie przeprowadzić jak najsprawniej.

- Jeszcze nic nie zostało dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy w trakcie wprowadzania procedur i przygotowania się do reformy. Podjęliśmy już uchwałę intencyjną tworzącą nową sieć szkół. Na razie nie napotkaliśmy większych problemów, ale wprowadzanie reformy może jakieś nastręczyć - uważa Sebastian Nowaczkiewicz.

Uchwała intencyjna to pierwszy krok do wprowadzenia reformy oświaty w gminie. Po pozytywnej opinii kuratora, samorządy muszą przyjąć ostateczną uchwałę zmieniającą sieć szkół. Mają na to czas do 31 marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions