101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Marszałek Piłsudski i pasja kolekcjonowania w kieleckim muzeum

Data publikacji: 12.03.2017 10:51 / Data aktualizacji: 12.03.2017 13:50
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marszałek Józef Piłsudski na zdjęciach i w książkach 12 marca 2017 r.

Marszałek Józef Piłsudski na zdjęciach i w książkach (12 marca 2017 r.)
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Pamiątki poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu zaprezentowano w Muzeum Historii Kielc. Użyczyli je ze swoich kolekcji miłośnicy historii - Jerzy Osiecki i Stanisław Wyrzycki. Podczas wernisażu obaj opowiadali kielczanom o swojej pasji oraz o Józefie Piłsudskim.

Jak mówi Jerzy Osiecki, historia marszałka oraz historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości jest fascynująca.

- Jestem przede wszystkim bibliofilem, interesują mnie porozbiorowe dzieje Polski, historia powstań narodowych, Kielecczyzna i oczywiście Józef Piłsudski. Ciekawi mnie zwłaszcza okres tak zwany legionowy i wszystko co związane jest z I Pułkiem w Kielcach - informuje Jerzy Osiecki.

Prelekcja była związana z wystawą czasową „Józef Piłsudski. Niezwykły brat Bronisława”. Jak mówi Stanisław Wyrzycki - nie każdy zna dobrze historię marszałka, a takie spotkania, jak dzisiejsze dają możliwość lepszego poznania jego dokonań.

- Ta wystawa jest uzupełnieniem głównej wystawy, poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu. Prezentujemy karty pocztowe przedwojenne z wizerunkiem marszałka, bibeloty, medale, a przede wszystkim mnóstwo oryginalnych dokumentów niejednokrotnie z oryginalnym podpisem Józefa Piłsudskiego - wymienia Stanisław Wyrzycki.

Prelekcja Jerzego Osieckiego i Stanisława Wyrzyckiego była inauguracją cyklu „Spotkanie z kolekcjonerem”, przygotowanego przez Muzeum Historii Kielc. Kolejne będą odbywać się regularnie, a ich goście będą powiązani z wystawami, które zaprezentuje placówka.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution